Fred mäklad mellan Electrolux och Hilton
Vår lilla trygghetsnarkoman har haft stor respekt för vår dammsugare. Det räckte med att ta ut dammsugaren ur garderoben så gallskrek ungen.
Nåja, skam den som ger sig. Har vi klarat av babysim med den panikartade rädsla som Hilton där visade utan att ens ha rört vid vattnet så skall han väl även klara av ett möte med vår dammsugare. Tänkte jag.
Sagt och gjort. Började med att från andra sidan rummet och i pappas trygga famn enbart titta på den där läskiga, röda burken. Ja, Hilton lurar man inte så lätt, han minns ju att den där röda lådan brukar göra både oväsen och suga hårt.
Men faktiskt, nu är Electrolux och Hilton bästa vänner, ja de till och med leker tillsammans, på sina ja olika sätt. Hilton snurrar på maskinen och leker med dess knappar och Eluxen kontrar med att då och då ta ett suggrepp om benen, rumpan eller magen på Hilton.
Det tog inte mer än en timme att mäkla fred och nu kan vi åter ha rent i hemmet igen.