• CyberHarmony

    Tonåring, hjälpa till hemma?

    Ständigt återkommande grej..
    Ni som har tonåringar, hjälper de till hemma? Hur gör ni/vad säger ni för att det ska fungera?

    Har en son på 10 och en dotter på 12. Dom städar sina rum (efter mycket tjat), bäddar sina sänger (min son bara ibland), turas om att tömma diskmaskinen och att gå ut med hunden.. Det är väl det enda. Min dotter får ett ryck då och då och dammar, dammsuger och ställer i ordning grejer... Ibland fixar hon äggmackor om det är en speciell dag eller bara för att vara snäll...

    Men de dagliga rutinerna e dom hopplösa på.. Det kan har ramlat ner en lapp från byrån och alla (inklusive min gubbe) KLIVER hellre över lappen än tar upp den.. Tar 511 olika glas varje gång dom ska dricka men ställer aldrig in den i diskmaskinen utan sen är hela vasken full med glas... Skitiga kläder hamnar bland rena.. hur svårt kan det vara att slänga en ett plagg i tvätt?!

    Har ni tips om hur man gemensamt kan fixa så att det blir rutin på grejer som är självklara.. (inte muta med veckopeng osv)

  • Svar på tråden Tonåring, hjälpa till hemma?
  • UWO BaraJag

    Jag har en vän om skrev kontrakt med sina. De kom överens om vilka uppgifter de skulle sköta, skrev ner det på en lapp och sen fick de skriva under.

    En variant är ju att punkta upp vad som ska vara gjort för att få veckopeng. Det tycker jag är rimligt. Gör man inte det man ska har man väl inte rätt till veckopengen liksom?

    Vi har en lapp på kylskåpet därd det står vad vi förväntar oss av alla barn (inkl vi vuxna faktiskt). Och det inkluderar även 3-åringen.
    Här gör tonåringen följande: Hjälper till med disk och tvätt, byter i marsvinsburarna 1 gång/vecka, går ut med hunden en gång per dag, städar toaletten en gång i veckan.
    Förutom självklara saker som duka av sin talrik och städa sitt rum.

    En variant om de inte håller ordning på sina egna saker i hemmet är ju att varna om att saker som ligger och dräller kommer försvinna. Och sen göra det. Det brukar kunna ge effekt.

  • abnocto

    Jag tycker inte det är muta med att använda månadspengen. Vi har ett poängsystem på kylskåpet där man får bocka av, och får man tillräckligt med poäng får de sin månadspeng, annars avdrag. Fungerar bättre coh bättre. Nu ska jag införa poänggränser efter halva månaden för de har en tendens att vilja göra allt sista veckan
    Hade vi detta skulle de väl aldrig lära sig att ställa in glas, tvätta och hänga tvätt....(nu får man inte poäng för att ställa in glas i diskmaskin men vissa allmänna regler gäller)

  • Therese33

    Vi har haft likadant problem, tonåringar är helt hopplösa!
    Tror att det enda sättet är att straffa dom med avdrag på vecko-månadspeng för det hjälper inte hur mycket man pratar och tjatar, det blir ingen förändring men får dom mindre pengar så märks det ju direkt.

  • abnocto

    Du kanske även skulle skriva avtal med gubben. Och där blir det inget sex om han inte gör helt normala sysslor

  • Lundby87

    ett tips på detta med glasen Köp x-antal muggar som ni är i familjen. Fins bra billiga på ikea. Alla får sin mugg med sitt namn på å denna får man se till att hålla reda på å denna lägger man självklart för diskning i dagens slut. Där kan man ju lägga upp ett schema så alla hjälper till med att ta muggarna innan sovdags

  • Lundby87

    Alla har sin egna tvättkorg i rummet. Skall man ha rent så får man hjäpa till sen vid tvätt dagen

  • UWO BaraJag

    Kanske man även måste sätta sig ner och prata om det självklara? För det kanske är så att det faktiskt inte är så självklart för tonåringen att plocka upp istället för att kliva över? Och att vi vuxna måste respektera att de inte förstår? Men också inse att de har full kapacitet att lära sig och att det är vårat ansvar att lära dem.

    Istället för att riskera att bli tjatig och gnällig kanske man kan prata om det vid middagsbordet, vid TV:n... ha "möte"? Säga vad man förväntar sig av barnen och varför.


    Nya bilder i galleriet!
  • BigAuntie

    Om du inte vill muta med veckopengen så ta andra bestraffningar.
    t.ex kompisförbud, dator/tvförbud, att inte få åka till stan, sådana saker...

  • Magnoliaa

    Mina tonåringar hjälper till ungefär lika mycket som du TS beskriver, dvs. De städar sina rum= bäddar , dammar , damsuger (utan tjat). De ställer undan sin talrik då de ätit och plockar ur diskmaskinen varje dag. Tjejen bakar ofta och det är hon duktig på.
    Visst skulle det vara skönt om de kunde hjälpa till ännu mer, men samtidigt så känns det bättre om hjälpen kommer från dem själva. Har märkt att särskilt tjejen överraskar ibland och hjälper till med saker som hon vanligtvis inte brukar göra. Det kommer mer och mer...

  • mmfl

    Eftersom vi är många i hushållet måste de stora hjälpa till.
    De har listor med uppgifter som de ska göra, plocka ur diskmaskin, hämta ved, dammsuga hela huset, sitt rum, städa toaletten.
    Olika mycket efter ålder. När listan är klar får de en viss summa pengar för den. Ibland dealar de och byter ut någon sak mot något annat. De sköter sin tvätt själva.

    Mycket av det här kom till p.g.a att jag blev tokig på att tjata om allt hela tiden. T.ex tvätten, fick tjata den till tvättstugan och tjata den därifrån.

    Visst får man tjata ff men inte riktigt lika mycket.

  • yn72

    Hemma har vi en lista på kylskåpet där man kan samla poäng genom att hjälpa till med olika saker. Vissa saker tycker jag är självskrivna, det ska man inte ha extrapoäng för. Som att städa på rummet eller plocka undan efter sig. Men tömma diskmaskinen, kratta löv, klippa gräset osv får de extrapoäng för.
    När de sen har ett gäng poäng får de själva bestämma vad de vill göra, biobesök, hockeymatch, kontantkort osv.
    Att göra avdrag på månadspeng tycker jag är fel. Man ska defenitivt inte straffa, det får motsatt effekt. Uppmuntra istället när de gör något bra!

  • Majsan70

    Härhemma handlar det inte om att de skall "hjälpa" till. Det handlar om att ALLA tar en del av det gemensamma arbetet som faktiskt är när man bor tillsammans i en familj.

    Det är inte något jag har infört bara sådär utan det är något de har vuxit upp med.

  • abnocto

    Tja, jag har väl misslyckats i min uppfostran för det är hopplöst att få tonåringarna att hjälpa till.
    Här straffas man aldrig, man får sin månadspeng om man har hjälpt till enligt ett poängsystem! Menar yn72 att man skulle ge dem månadspengen även om de inget gjorde ?!?!
    Ju mer man gör, ju mer pengar, det är enligt livets principer, lika bra de lär sig direkt och inte bara "får" pengar varje månad.

  • ButterBall

    Min 14 åriga son hjälper frivilligt till hemma. Lagar mat, tömer diskmaskinen, diskar (vi använder diskmaskin ytterst sällan). 13 åriga dottern bäddar sin säng dagligen, men rummet städar hon kanske en gång i månaden. Då inklusive dammsugning. De får inga skilda pengar för det, men det hör till månadspengen.

    På somrarna får de hjälpa till att skura mattor, etc.

  • dermia

    Vi är en fler barnsfamilj med barn från 9 till 16 år.


    Jag har gjort upp ett schema där alla måte hjälpa till med 1 sak som har med hemmet att göra och alla barn har samma uppgifter så ingen blir särbehandlad.


    Schemat går ut på att för varje dag de gör någonting vettigt så får de 1 timmes spel eller datortid samt 10 kronor som spars till deras månadspeng.


    Uppgifterna som står på schemat är:


    Dammsuga allmänna utrymmen,


    Kasta hushållssoporna,


    Damma 1 rum tex vardagsrum, matsal, hall eller kök


    Bänk och bord ( hjälpa till atta duka fram och av samt torka av bänken och bordet, sin egen tallrik, glas och bestick tar man själv)


    Fixa med dagens tvätt ( Hänga och vika, alla lägger in sina egna kläder.)


    Städa toaletten ( alla får den uppgiften 1 ggr per månad).


    Ca 1 ggr i veckan så finns ingenting förplanerat och då har de möjlighet att städa sina egna rum eller göra någonting annat som de kommer på.


    De enda som klagar över att det är så jobbigt och att de behöver göra så mycket hemma är 16 åringarna.


    Men är det verkligen för mycket begärt att alla ska hjälpa till med en sak hemma varje dag, hur ska de annars lära sig hur samhället fungerar?


     

  • Tussebus

    Vi försökte med listor och belöningssystem när sonen var yngre, men det funkade inte för fem öre! Nu har vislutat med månadspeng/ veckopeng. Han kan tjäna ihop till pengar genom att klippa gräset eller tvätta bilen, etc. Han kan ibland få pengar (10kr) för att plocka in o ur diskmaskinen. Ibland räcker det med att man frågar honom snällt. Städa rummet är ett måste, men det blir kanske en gågn i månaden.

    Däremot skulle det vara jättebra om han kunde lära sig laga mat osv. Har ni nåt bra förslag? Han kan med viss hjälp göra pannkakor, men allt annat är han kass på... Han vet inte hur man sätter på ugnen och jag undrar om han vet hur man sätter på spisen... 

  • Vilya

    Min dotter som är 12 ska tömma diskmaskinen, sköta sin egen tvätt, dammsuga köket, hallen, trappen och tv-rummet, dvs de rummen som används mest, någon gång i veckan samt sitt eget rum som hon också ska städa. Förutom detta ska hon sköta sina och mina hästar helt själv när det är lov eller helg, när det är skola fixar jag det så hon kan sköta sina läxor och hinna rida. Ibland om hästarna ska vila så lagar hon maten också.

    Själv tycker hon att hon gör alldeles för mycket men eftersom vi lägger mycket tid (och pengar) på hennes ridning och tävlande så tycker inte vi att det är oskäligt att hon hjälper till mycket hemma, en tävlingshelg kan det lätt bli 50 mils resa, upp tidigt och sent i säng och vill hon att vi ska ställa upp på det får hon ställa upp tillbaks, det är bara att välja :)

  • Liizan

    Jag måste erkänna att jag var ovanligt lat när jag var 15 och förstår om mina föräldrar var lite smågriniga på mig. Jag plockade inte ens undan efter att jag ätit middag! För ett år sedan införde mamma en regel "Tar du inte undan efter dig efter middagen får du plocka undan hela middagsbordet" .I och med denna regel gör jag det varje dag! Nu gör det jag det utan att tänka på det, och nu när jag ser tillbaka så känns det bara larvligt att måsta införa en sådan regel. Min mamma eller pappa brukar fråga mig då och då om jag kan dammsuga, ta hand om disken, skura eller ta hand om tvätten, och givetvis gör jag det. Men ibland kan det hända att jag lovar saker som jag ska göra dagen efter, men att jag glömmer bort det. Händer det med era döttrar/söner, skäll inte på dom utan påminn dom istället. Det kan faktiskt vara så att dom faktiskt glömde bort det.

  • Tussebus
    Liizan: Tack för dina kommentarer. Skönt med en tonårings syn på det hela Glad. Ska göra mitt bästa för att inte skälla på min tonåring nästa gång han "glömmer" att göra något Flört
Svar på tråden Tonåring, hjälpa till hemma?