föda runt vecka 30 :/
Hur stor chans har bebisen att överleva om de föds i vecka 30/34?? är så orolig att den ska komma snart..vet inte varför...men ja ska inte ha förens i september!
Hur stor chans har bebisen att överleva om de föds i vecka 30/34?? är så orolig att den ska komma snart..vet inte varför...men ja ska inte ha förens i september!
Hej, jag ær fødd 5 veckor førtidigt och fick ligga i kuvøs i 2 veckor men det ær ju ingen fara:)
De räddar barn från att de går in i v 23. Sedan går det oftast bra för dem som kommer förbi v 25 i magen, men ju längre de stannar i magen desto bättre är det förståts.
Min brorson är född i v31+någon dag och han är en alldeles frisk liten kille som har utvecklats precis som sina lika gamla kamrater, så oroa dig inte!! Han var 40 cm och vägde 1500 g när han kom ut, så han var pytteliten. De låg kvar på sjukhuset i 7-8 veckor. Lycka till!!
min dotter föddes 4 veckor för tyidigt v. 35+6 och hade inga problem....absolut ingen kuvös för henne. Före vecka 33 brukar dom säga att man kan räkna med att dom behöver ligga i kuvös
Jag är född i v 35 och låg i kuvös ett dygn sedan for vi hem.
Barnet överlever! Lycka till och hoppas den lilla vill stanna i din mage iaf någon vecka till.
Någon som vill svara? hur brukar det komma sig att man föder förtidigt? är det något som är fel då eller bara rent av kroppen som säger ifrån?
min vaninna har pa nya zeeland fodde sin son vid 25veckor! han var pytteliten, men han ar helt okej idag som 5aring forutom att han ar lika lang som min 3 1/2 aring och lite spinkig men han kommer vaxa till sig:)
Min son föddes i v.27+4 och mår hur bra som helst idag, men det har inte varit någon dans på rosor, 12 veckor + 4 dagar på NEO. Kika gärna in i mitt galleri om du vill kika på min sötis
Nu är jag gravid igen i v.22 och känner mig lite orolig att det ska hända igen, har aldrig fått någon förklaring till varför han kom så tidigt.
Min yngsta dotter föddes 32+4. Hon var 41cm kort och vägde 1680g. Hon var kvar på NEO i 2 veckor, och sondmatades genom näsan i 2 månader. Hon är nu 4,5 år och hur pigg och kry som helst. Hon är liten liten för sin ålder, men alert och supersmart!
Min kompis födde i v 25+2, och det var för att hon fick värkar och hade öppnat sig..Ingen som vet själva anledningen tror jag.. Den lilla tjejen va superstark, hon hade respirator 1 natt efter det har hon klarat sig utan!
Visst har det varit tufft för föräldrarna,men samtidigt är det ju häftigt att de kan rädda barn så tidigt!!
Efter prover som gjort hittills har de inte sett att hon kommer få några "men" heller!!SÅ bara hålla alla tummar man kan!
Jag fick barn i vecka 27 (2003) och för mig stötte kroppen bort fostret pga en infektion som kroppen var tvungen att ta hand om...och den klarade inte av det med den extra bördan bebisen utgjorde..Men Min Lille grabb (rasmus) överlevde men vi fick ligga på sjukhuset i 10 veckor...Han vägde 1230g då han föddes i vecka 27..finns bilder på honom i mitt galleri hur han ser ut idag....
Jobbarkompis son föddes i v.28.
Han är idag 14 år gammal och är både längre och starkare än sin pappa ;) För 3 veckor sen spelade de fotboll och grabben tacklade pappan så han fick sprickor i revbenen!
Det var såklart en jobbig tid, och det är lite konstigt att se på alla kort på honom när han är nyfödd och jämföra med idag ;)