Barn med talsvårigheter
Finns det någon som har barn som var / är sena med talet?
Min son är 3 är och har kort tungband, vilket man upptäckte vid tre års ålder. I dag så ska vi till läkaren för att gå igenom operationen. Känns jätte jobbigt
Finns det någon som har barn som var / är sena med talet?
Min son är 3 är och har kort tungband, vilket man upptäckte vid tre års ålder. I dag så ska vi till läkaren för att gå igenom operationen. Känns jätte jobbigt
Mitt tungband klipptes när jag var typ 4 år. Kommer t.o.m ihåg operationen (fick knappt nån bedövning på den tiden). Jag gallskrek och fick glass efteråt. Men i dag är dom ju väl nersövda under den här operationen?! Snabbt gick det i alla fall och efteråt lärde jag mig säga R.
Har en brorsson som blir 3 i februari och han säger väldigt få ord och de han säger får man gissa sig fram till. Djurnamn säger han med deras läten osv. Vid 3 år skall dom undersöka honom vidare om inte talet kommit igång då än.
Min tvååring har inte börjat tala med ord ännu, enbart med kroppen och som Erik skrev så härmar han djurläten om man frågar vad hunden/katten/kossan osv säger.. Han förstår det mesta så vi vet inte varför han inte talar, vi väntar på uppföljning genom bvc.
Det har gjorts en talbedömning, svaret var inget roligt.
Ja, det söver barnen nu och lägger sedan ett stygn under tungan.
Han lider så av att inte kunna göra sig förstådd.
Har fått tid till en barn logoped oxå.
Det värsta tycker jag är att andra barn kan vara så elakt i den åldern. Han har inte velat vara på öppnis. Bara gråtid så fort vi kom dit.
Det ska bli så skönt att äntligen få hjälp nu. Rädslan för att det ska vara något stort fel, finns ju alltid kvar.
Känner mig så frustrerad över att jag inte har kunnat göra någonting tidigare.
Min kusin pratar inte heller, eller han säger vissa ord tex mamma pappa ia (hans syster kallas så) nana och några flera. Han började 1an nu. När han skulle börja lekis så kom de äntligen fram till varför han inte pratade och då har det hållt på o åkt från o till sjukhus i många år. Han har ett fel i hjärnan som gör att han för står orden men kan inte säga de, för oss går det atomatist hur munnen o tungan ska göra för att få fram orden men han måste tänka efter hur ska ja göra med tungan nu.
triss: Alla i hans klass är jätte snälla mot han och det har även lektioner med tecken språk så alla iklassen får lära sig.
Var hos läkaren idag. Han ska få gå före i kön för en operation. Önskar att den redan vore över nu. Mitt Hjärta!!
jag har en tre årig tös som inte pratar. i hennes fall verkar det vara allt som har med grovmotoriken att göra. hon är ganska passiv och vill väldigt lite själv, för att vara just 3. hon är inte utvecklingsstörd i övrigt. Ibland känner man sig lite vilsen o rädd med det här. Jag skulle önska att det fanns mer aktiviteter som var riktade. som i mitt fall skulle jag tycka att en lek o dans grupp för barn med tal-och rörelsehinder skullle vara kul. det skulle vara så kul att vara bland sina "likar" som omväxling.