kalla fötter o händer vid högt feber
Min son hade 39.5 igår kväll,hans fötter o händer var iskalla,har någon upplevt liknande när ert barn haft högt feber?
Min son hade 39.5 igår kväll,hans fötter o händer var iskalla,har någon upplevt liknande när ert barn haft högt feber?
Mitt ena barn blir väldigt kall om fötterna och händerna. Det är bra tt lägga filtar över osv för att fördela värmen i kroppen.
träffade läkare som tyckte att det var inte bra att han var kall på händer o fötter,men han sa inte varför?
Nu vet jag inte hur gamla era barn är. Men kalla händer och fötter brukar vara tecken på att blodcirkulationen inte fungerar ordentligt Ännu..den kommer igång lättare då man håller sig varm med vantar,strumpor,filtar m.m..
Min lille klimp nu 4 månader hade tills ganska nyligen kalla händer och det händer fortfarande och då brukar jag sätta på ett par tunna bommulsvantar en stund. Han Verkligen avskyr att vara barfota så de små fötterna ser jag inte ofta. Men strumprona håller ju värmen.
Hans storebror,2 år hade också kalla händer och fötter när han var liten så det verkar ju inte vara ovanligt!!
Men "det gör inget att man håller barn varma! Bara de inte blir svettiga" var ett gott råd jag fick när Linus var liten.
jag brukar ha kalla fötter o händer och jag är 40+
När man får feber flyttas kroppens termostat uppåt till en ny nivå - kroppen tror alltså att den normala tempen ska vara 39. Och då börjar man ju frysa rejält om man bara har 37 grader! Kroppen reagerar ungefär som om man slängts i en isvak - man börjar huttra och alla de ytliga blodkärlen drar ihop sig för att man ska spara på värmen. Då blir händer och fötter iskalla.
Kalla händer och fötter kan alltså vara ett tecken på att febern snarare är på väg upp än ner - när man väl uppnått sin nya "normaltemp" brukar man bli lite varmare om händer och fötter, eftersom man slutar frysa.
Men många bebisar är alltid kalla om händer och fötter ju, även när de är friska!
Jag är 35,snart 36...jag har kalla fötter o händer. Tror ju knappast det är livsfarligt om det är en kortare stund. Snarare obehagligt.
Äh..jag vet inte, men ta på nåt varmt om dom små så de slipper frysa - det tror jag på!
Tack för era svar,förstår inte varför läkare sa att det inte var bra o inte ville förklara varför?
Kalla händer å dotter är ett tecken på hjärnhinneinflammation å blodförgiftning.
Men snälla människor lugna er!
Att både barn och vuxna får kalla fötter,händer och man kan även bli kall om nästippen är inget konstigt alls, snarare helt normalt.
När kroppstemperaturen höjjs, så koncentrerar kroppen på att tillföra de allra viktigaste organen med blod. Det är absolut ingen fara eller något man ska bli rädd för. Man har såklart blod kvar i alla andra organ också med cirkulationen är inte lika hög där. Hjärtat får nämligen pumpa snabbare och hårdare när kroppen är utsatt för en infektion, då kan det till och med på små barn låta som att den har blåsljud på hjärtat fast man inte har det alls.
Mitt råd, ge alvedon håll koll på febern, ha gärna på barnet strumpor (vanliga) så de blir så kalla.
När febern sänks sen, efter alvedon ex så kommer du känna att händer å fötter blir lite varmare.