Ar det bara i UK som man steriliserar?
Ar det bara har i England som man steriliserar flaskor, nappar mm? Nar jag pratar med mina svenska kompisar hemma sa diskar de bara. Ni som steriliserar har, gor ni det da ni ar pa besok i Sverige ocksa?
Ar det bara har i England som man steriliserar flaskor, nappar mm? Nar jag pratar med mina svenska kompisar hemma sa diskar de bara. Ni som steriliserar har, gor ni det da ni ar pa besok i Sverige ocksa?
Åh, gud, här i USA har alla bacillskräck och det steriliseras till höger och vänster, och de sprejar leksaker med Clorox sprej och allt vad det är. Allt är antibakteriellt! Jag hade några mikropåsar som jag steriliserade mina bröstpumpgrejer i ett tag, men det tröttnade jag snabbt på, hahhaha!
Jag holl pa i 3 manader och sedan struntade jag i det efter att jag traffat en svensk barnlakare som sa att det ar bara bra att barnen vanjer sig vid baktierier i sitt egna hem.. och det verkar ju som det gatt bra.. dottern ar snart 4ar och helt normal.. ;)
Har i australien ar det ocksa lite hysteri pa steralisering (speciellt nya foraldrar), men det har nyligt kommit fram att "hemsteraliseringsredskap" (eller vad man ska kalla dem) inte ar mer effektiva an att diska i hett vatten. Det som ar det viktiga ar att se till att inga rester av varken brost eller ersattningsmjolk finns kvar eftersom det ar dar bakterier gror. Dock steraliserar dem inte pa sjukhusen har (dvs nappar och flaskor osv), de diskas bara hett och visat sig racka aven i en sjukhusmiljo. Nar jag horde detta sket jag helt i steraliseringen hemma, diskar bara noga.
Hihi,
Har i Italien steriliserar de allt. Aven leksaker med jamna mellanrum. En del mammor verkar satta prestige pa renhet.
Jag framstar som varsta smutsmamman jamfort med de andra. Och nar jag sager att jag inte steriliserar, sa svarar de typ "ja, da utvecklar de antikroppar". Ar inte det hela poangen, undrar ju jag da? Jaja.
"Min" barnaffars-expedit havdade att hon steriliserat allt upp till att barnen var minst ett ar. Jag korde med hett vatten och ett uppkok da och da. Men jag antar att 100% flaskmatning ar annorlunda an 100% amning och lite flaska for bekvamlighetens skull.
Summan av kardemumman ar att: nej det ar inte bara i UK de ar besatta av att sterilisera. Det gor man aven i Italien. Baciller ar laskigt.
Här i Grekland steriliseras allt till bebisen är 3-4 månader. Utomhus finns många baciller också och man ska helst inte gå utom dörren förrän bebisen är 40 dagar . Sen att hela släkten är på förlossningen är inte så farligt HU HU HU!!!
min syster bor i neg o hon gjorde så pga av vattnet som inte är drickbart, inte så gott o diska flaskorna i det o ge sin bebis. men hon gjorde så med leksake med lite väl kanske
Jag steriliserar min dotters flaskor sällan men diskar dem flera gånger om dagen i hett vatten. Hon har aldrig mått dåligt.
eng ska de va
Ah, jag glomde bort.
Svenskar ar ju nojjiga pa socker. Det tankesattet finns inte har. Min svarmor blir nastan upprord over att jag och dottern inte ater sotsaker pa morgonen. "Har far hon nagot som ar riktigt sott och gott" sager hon och stoppar at S en sotsliskig kaka.
Forlat, TS. Det var inte meningen att kapa din trad sa dar.
vi steriliserade när vår tjej var pyttebebis, men inte sedan.
Jag har aldrig steriliserat ngt överhuvudtaget o det har aldrig varit ngt problem det heller!
Här i Spanien är de oxå lite steriliseringshysteriska samtidigt som de går in med skorna, vilket gör att barn egentligen inte leker på golvet, utom på ngn liten filt el dyl när de är små.
Hos mig har alla som kommer på besök lärt sig att skorna stannar vid dörren...