• Bling1975

    Gravid med första barnet, BF december 2008

    Har du också just plussat?

    Jag känner mig inte så hemma i de andra gravidtrådarna, så det skulle vara kul med lite andra gravida som har gjort IVF eller liknande.

  • Svar på tråden Gravid med första barnet, BF december 2008
  • Focy

    Hej! Kom över till oss "Vi som plussade Mars 2008" vi är några som nyss plussat!

  • Yla

    Här har du en som plussade igår efter IVF. Bf 31/12.
    Hur mår du?
    Va de din första IVF? Hur länge hade ni försökt?

  • Bling1975

    Grattis till plusset!

    För mig så var det 5:e försöket. Men vi har bara gjort 1 IVF, de andra 4 har varit frysförsök. Vi har tyvärr haft 2 missfall på vägen så det är en nervös väntan fram till VUL.

    Vi har samlats rätt många i den här tråden så du är varmt välkommen dit:
    www.familjeliv.se/Forum-7-139/m31497711.html


    Stitch längtar efter Lilo
  • Maria123

    Hej, jag plussade igår och tycker också det är kul att börja i en ny tråd där alla är ungefär lika långt. Har också gjort IVF.

    Yla: Hur har du gjort när du räknat ut bf, har funderat på det förstår du, ska man räkna från mensens första dag fastän man gjort ivf? Läste någonstans att man ska räkna 14 dar innan äggplock men nu är jag förvirrad....


    JAG VILL! JAG VILL! JAG VILL!
  • Yla

    Maria 123: Jag räknade min mens första dag som vanligt, men mesnen inföll faktiskt 14 dagar före ÄP...
    Har du kommit på hur du gör?
    När ska du ha då då?
    Vilken RD testade du på?
    Jag tjuvade ju.... hade egentligen TD den 25/4... men kunde inte vänta.

    Grattis alla gravida!

  • Bling1975

    Maria123 Grattis!

    Den andra tråden startades samtidigt som den här så alla där ska ha i mitten eller slutet december så vi har inte kommit långt alls. Så hoppa gärna över dit du också

    Det stämmer att man räknar 14 dagar innan ÄP (man kan också lägga in ÄP som ÄL i uträknaren på FL).


    Stitch längtar efter Lilo
  • Maria123
    Yla skrev 2008-04-20 20:42:25 följande:
    Maria 123: Jag räknade min mens första dag som vanligt, men mesnen inföll faktiskt 14 dagar före ÄP...Har du kommit på hur du gör? När ska du ha då då?Vilken RD testade du på?Jag tjuvade ju.... hade egentligen TD den 25/4... men kunde inte vänta.Grattis alla gravida!
    Okej, för min mens stämde inte alls in, men jag räknade 14 dar innan äp och då blir BF 26/12. Jag tjuvtestade också, testade på ruvardag 13 kunde inte heller vänta ända till den 24. Grattis själv!
    JAG VILL! JAG VILL! JAG VILL!
Svar på tråden Gravid med första barnet, BF december 2008