• lina822

    Hur gjorde ni med prog vaggisar efter pluset????????

    Jag hade testdagen igår och det blev ett plus. Min klinik sa att jag skulle med vaggisar på testdagen. Men jag har 9st kvar. Vad tycker ni kan det skada om jag använder alla? Vill vara på den säkra sidan.....Hur har ni gjort?

  • Svar på tråden Hur gjorde ni med prog vaggisar efter pluset????????
  • Dahlia

    Grattis till pluset

    På min klinik sa de att jag skulle ta progesteronet till testdag. Men jag hade blödningar till och från så det blev ändrat så jag tog dem tom vecka 12 ist. Men till testdag tog jag tre om dagen och efter det tog jag två om dagen.


    Äntligen.. Efter flera års kämpande och ivf / icsi är nu BF 3 juni 2008
  • lina822

    Jag är så orolig att sluta med.....men jag tror inte att läkaren ska vilja att skriva ut mer.

  • challis77

    Jag hade kvar sen mina förra misslyckade försök, jag fortsatte att ta vaggisarna tills alla var slut. Innan hade jag kontaktt min läkare. Han tyckte inte att det skulle spela nån roll, det var alltså absolut inte farligt att fortsätta, även om han inte trodde det skulle hjälpa heller. Men jag fortsatte som sagt, och jag är idag i v. 28!

    Stort grattis till plusset!


    Äntligen gravid!
Svar på tråden Hur gjorde ni med prog vaggisar efter pluset????????