Celines Essence skrev 2015-07-21 17:06:38 följande:
För all del värt att prova kosttillskott, inget fel med det rådet, men jag är väldigt förvånad över att du inte tycker att kvinnan bara ska ställa sig upp och kräva sex och en lösning på problemet. (som du brukar) Varför ger du så olika råd, när mannen inte vill ha sex. Varför hittade jag inga tips på att få igång kvinnas lust i tråden som handlar om att man är olika sexuellt? I den tråden kunde inte kvinnan komma, men då lade du ändå allt fokus på mannens behov.
För att jag gjorde följande tolkningar:
1. TS och hennes man har pratat om detta.
2. De är båda överens om det är ett problem, att något har förändrats med hans sexlust (till det sämre).
3. Deras teori är att mannen har lågt testo nu, vilket inte alls är orimligt.
4. "Vi är beredda att testa allt" - Båda är vill ha en förändring.
Till skillnad mot de övriga trådarna:
1.
Höglust har pratat med
Låglust, monolog till stor del.
2.
Låglust tycker inte alls det finns något problem, inget har förändrats. Sex 1ggr/mån istället för varannan dag är det nya "normala" i de nya villkoren som
Låglust har skapat, helt utan förhandling med
Höglust.
3. Teorin är att
Höglust har blivit en sexgalning som bara tjatar om sex, PRECIS HELA TIDEN!
4. Det blir aldrig någon förändring eftersom det inte finns något "problem".
Dessutom har jag aldrig skrivit något om krav på sex, det hittar du på själv. Jag har skrivit om krav att hantera problemet med minskad lust.