Hans ex (bio mamman)har jag svårt att acceptera? Någon som håller med??
Är bonusförälder till 2 barn på 7 och 9 år som är varannan vecka hos min pojkvän.
Har svårt för deras mamma. Tycker det e jobbigt nog att hon måste finnas i våra liv och bestämmer också mycket därefter. Hon brukar ofta åka utomlands och förstör våra planer om vi ska göra något speciellt. Jag måste rätta mig efter hennes resor eller om hon ska jobba extra för att kunna resa. Då prackar hon på honom barnen fast det är hennes tid/vecka med hennes egna barn, och han ställer in med mig det vi hade planerat att göra och tar barnen extra. Men så fort vi ska göra något vägrar hon att ställa upp för oss. Men han ställer upp så fort hon och hennes kille ska resa.
Hallå e inte jag värd något. Accepterar att han har barnen varannan vecka. Men om han typ ska ha dom jämt för deras mamma vill resa mycket och inte vill ha dom med. Så tycker jag att han kan ha full vårdnad och barnen kan träffa henne från fre och söndag istället. Blir ju så nästan varje gång iaf. För ska hon inte resa , så ska hon på fest eller jobba extra.
Jag och min pojkvän har en komplicerad relation, för vi e hemliga för jobbar kompisarna och chefen pga att vi inte får va tillsammans. Och kan inte göra vad som helst i stan utan måste åka bort för att göra något vanligt som att gå ut och äta middag/bio.. När hon sabbar våra utflykter känns det som om sabbar våran relation också.