Laga topplocket själv? (chevrolet transport)
hejsan.
Vi har en chevrolet transport-98 som i går började gå upp i temp, o det snabbt direkt va den uppe i 125 grader och efter ett besök på verkstaden på orten så säger bilmeken att det 99% är toppen som gått.
Bara köra hem o ställa bilen i princip. Detta var inte kul o han meddelade oss att det kommer att kosta MKT pengar att få lagat, ca 30 000-40 000 kr!!!
Jag höll på att smälla av när jag hörde detta. Min fråga är nu om det är ngt min man kasnke ma kan laga själv?? är det svårt att komma åt o laga och går det öht?? ngn som gjort det??
det han sa var att man kan köpa delarna själv o sen lämna in toppen för svarvning/slipning eller vad d et nu var...
Nu sitter vi här med 5 barn o ingen bil i ett hus på landet o tar oss ingenstans=// usch så arg man kan bli..
Har bara haft bilen i 1½ år såå himla gammal är den ju inte heller..
ngn som e duktig på toppar och chrevrolet?