swemaria66 skrev 2009-02-02 23:37:47 följande:
Nu så har min son opererat bort halsmandlarna, tagit bort körteln i näsan(Polyprna) och fått rör i båda ö
ronen.Vi blev inskriven på torsdagen och operation tidigt på fredag morgon(kl 8.00). Den väntan som förälder var olidlig, operationen tog ca 1½ timme.Han har varit så positiv till det hela, han tyckte att det var roligt att få sova på sjukhuset och sängen var skoj som gick upp och ner.Operations dagen: Sjuksyster kom in ca 6.00 med lite saft som han skulle dricka, men D var så trött men drack nästan upp allt sen somnade han om, 6.45 kom hon igen då var det dags att få EMLA salva på båda händerna och ett hudtransparant plåster på och en tubgasbinda(vet inte vad dem kallas) sa till D att det var spindelmannen vantar det tyckte han var bra och fick sedan runt 7.45 lugnande. Åkte ner till OP kl 8.00, jag fick då mössa, rock och påse till fötterna, D låg i sängen och han fick oxå mössa, rock fick han innan vi åkte ner.OP läkaren kom och då fick jag bära honom in till OP-salen och läkaren tog med sig hans täcke. D var inte rädd, jag var med honom tills han somnade, men det var jobbigt för mig att lämna honom där.....usch tårarna var nära, åkte upp till avdelningen och fick frukost av sköterskorna, dem var jätte gulliga. Väntan var jobbig, dem ringde upp till avdelnigen när D hade kommit till uppvakningen, han var lite förvirrad när han vaknade, han blev lite ledsen men fick komma till min famn och sova lite, han fick dropp och extra syre, han sov en stund till och runt 11 så åkte vi upp igen till rummet, fick glass på engång...sluurp så var den slut så då fick han en till....åt 7 glassar totalt den dagen+saft. Sov en stund till på
eftermiddagen.Kräktes inget och på kvällen så var han jätte pigg, sprang runt på avdelningen.Han har varit en tapper liten man, så duktig.Hans röst är mycket ljusare och klarare, utalar några ord annolunda kan t.ex säga Albin, innan blev det Amin...det blir nu träning att uttala dem orden som blev fel innan att bli rätt nu.Klagade igår på att damsugan lät så högt, han gick efter mig och sänkte suget på damsugan....heheFörr så sa han ofta att han inte hör musiken eller tv och man fick höjja ljudet, nu så kan man ha ljudet normalt.
Va skönt att det gick så bra!!!
Här gick allt också jättebra när lilleman skulle få rör i båda öronen och skrapa bort körteln i näsan..
Han var så lugn när de sövde honom, och vaknade lika lugn men förvirrad.
Operationen tog ca 40 min och sen fick jag komma till honom på uppvaket där han fick lite extra syrgas. Efter ca 15 min där fick vi rulla bort till "vårt" rum där pappa väntade.
Ett par glassar, lite juice och ett lastbilsrace senare i korridoren fick vi åka hem.
Vi kom dit ca 12.45, narkosläkaren kom och hämtade oss ca 13.45, och vid 17 fick vi åka hem. Hade aldrig trott att det skulle gå så smidigt!
Såg inte skymten av blod, var så himla rädd för att det skulle blöda en massa efter.
Ni andra vars barn har skrapat bort körteln, hur har de blivit vid förkylning?
Nu är det första gången lilleman är förkyld efter operationen och snoret slutar typ aldrig rinna. Det känns som att det har lättare att "rinna ut" ur näsan på något sätt..