
-
Vi är en grupp med vagnsnördar som disskuterar retrovagnar och då och då nya vagnar, men vem är vi eg? och vilka vagnar har vi eg? och hur började vårt smått bizarra intresse?Här får vi utlopp för våra tankar och tyckenHär här reser vi oss upp och bekänner =)
-
Svar på tråden Retrovagnstrådens Biografi tråd
-
Måste bara göra ett litet tillägg till min "presentation": Det jag kanske gillar mest förutom retrovagnar är musik. Och då absolut inte skvalmusik slentrianmässigt från radion, vilken jag i princip aldrig har på, utan aktivt lyssnande på musik och musicerande själv. Jag gillar allt från viss klassisk musik, typ Tchaikovskis pianokonsert nr ett till japansk dataspelsmusik. Jag spelar själv piano och har även en liten samling sådana, närmare bestämt två stycken i samma rum, ett piano och en flygel från ca 1910 av märket Grotrian-Steinweg (Steinweg flyttade sedemera till USA och blev Steinway...). Tre av mina fyra barn spelar och sjunger (piano, gitarr, fiol) och mina stoltaste ögonblick i livet är just när de sjungit, som senaste nu i december när min yngsta dotter sjöng "Oh, helga natt" i Visby Domkyrka.
Så - nu vet ni lite mer om vad jag pysslar med. -
Jag är: Veladis
Jag bor: Örebrotrakten
Jag fick min första retrovagn: Fick en ljusblå Brio Olympia(?) ca 1989 ur svärfars gömmor när vi väntade första barnet -03. >Då tyckte jag den var ful. Sen upptäckte jag gunget och de andra fördelarna renodlade vagnar utan bjäfs har!
Jag jobbar: förskollärare
Jag gillar förutom retrovagnar: medeltid, lajv, sy - både retroprylar och medeltidskläder. Läser också väldigt mycket, skönlitteratur, filosofi, religion, historia.
Jag har dessa retrovagnar:
Brio Exclusive liggvagn i blå plysch ca 1985
Sittvagn Brio i blå plysch ca 1985
Liggvagn Brio i blå plysc (mindre, rundare modell) ca 1985 omklädd inuti
Liggvagn Brio i röd plysch liknande ovan ca 1985-86
Duovagn Brio grönbrun liggdel-brun sittdel, 1970-71
Emmaljunga sulky röd-gul 1974
Emmajunga Rimi blåblommig (ska kläs om) ca 1994-95
Emmaljunga dubbel-kimi blå ca 1990
AWN sittvagn ca 1978 i blå manchester. Sne och j-klig
Sen har jag lite extradelar,Åkpåsar, lift, extra chassi, reservhjul, åkpåsar, etc.
Ett antal dockvagnar också.
Åtminstone hälften av vagnarna får finan sig i att flytta snart. Sånt är livet ibland. -
Puffar denna tråd lite
-
du får nog puffa i tråden i sådana fall =)Nemia noj skrev 2009-02-03 19:17:23 följande:Puffar denna tråd lite
-
Jag är: Alexandra
Jag bor: Mitt i Skåne, i en liten håla som heter Billinge.
Jag fick min första retrovagn: Fick?! Den kostade 1000 kr! =) Köpte en Mothercare -77 hösten 2008.
Jag jobbar: I hemtjänsten, som undersköterska.
Jag gillar förutom retrovagnar: Mitt hus, min hund, mina kaniner, bilar, springa på loppmarknader. Att umgås med vänner.
Jag har nu dessa vagnar:
8 st
Mothercare -77 liggvagn Mörkblå
Emmaljunga -67 duo Grön/vit/blå
Emmaljunga -69 liggvagn Grå/blå
Emmaljunga -85 duo ljusblå plysh liggdel. Blå manchester sittdel.
Brio -70 liggvagn Grön/gul
Brio -85 sittvagn (??) Blå plysh
Pmk -69 liggvagn Blå/vit
Awn -70 sittvagn Senapsgul
Bilder på mina tre favoriter. Sittvagnar: Awn och Brio. Liggvagn: Mothercare -
Jag är: Lokatt
Jag bor: I Värmland ner vid värnern
Jag fick min första retrovagn: Var nog i slutet av 07, tror jag. En sx
Jag jobbar: föräldraledig
Jag gillar förutom retrovagnar: Gillar även nyare vagnar och tillbehör, älskar barnkläder, gillar att sy vilket jag försöker utveckla mig i, har lärt mig det på senare år. Sen är jag en djurmänniska som har både hund och katt. Dockvagnar i retromodeller gillar jag med.
Jag har nu dessa vagnar: Jag skriver vilka retrovagnar jag harEn emmaljunga sittvagn 70-tal. emmaljunga sittvagn 60-tal. emmaljunga sulky tidigt 60. Emmaljunga sittvagn 50-tal. Brio liggvagn 70-tal, brio sitty 80-tal, brio sporty tidigt 80-tal.
Och fyra Emmaljunga liggdockvagnar 60-tidigt80-tal, tre emmaljunga sittdockvagnar 70-tal.
Lite bilder:
">
" />
-
Vilka fina vagnar ni har!!!
blir avis! -
Jag är: MaryMalou
Jag bor: Bagarmossen, söder om Stockholm
Jag fick min första retrovagn: Sommaren 2006 inför sonens födelse
Jag jobbar: socionom, jobbar med hemlösa kvinnor
Jag gillar förutom retrovagnar: Växter, främst pelargoner och hibiskusar, retro-leksaker och dockvagnar, umgås med mina vänner, långa promenader, dagdrömma, sy och läsa (låter väldigt brudigt allting...)
Jag har nu dessa vagnar: Brio sittvagn från 1982, Emmaljunga liggvagn från 1974, Emmaljunga sittvagn ev. från 1974, Emmaljunga sulky från tidigt 1980-tal, Brio liggvagn från mitten av 1980-talet, tre dockvagnar: en sitt, en ligg och en sulky, samtliga Emmaljunga. -
Jag är: SABL, Sofia Lundström
Jag bor: På Brändön, utanför Luleå
Jag fick min första retrovagn: 2008, Silver Cross från slutet av 60 talet troligtvis
Jag jobbar: Extra på fritids, studerar till vårdadministratör
Jag gillar förutom retrovagnar: 40-50-60-70tals inredning, färg, mönster. Vackra klänningar, gamla tyger, bilar, husvagnar. Musik och ett väldigt socialt liv :)
Jag har nu dessa vagnar: En Mörkblå AWN liggvagn med rutor från 1967-68, en ljusgrån Emmaljunga liggvagn från slutet av 1960-talet. En Emmaljunga sittvagn från 1950-talet. Snart en Emmaljunga Kim. Tre dockvagnar; en Emmljunga liggvagn från 1960-talet, en röd/vit sulky okänt märke. Och en liggvagn i trä, 1950-tal. Troligvis Emmaljunga även den. -
Hejsan!
Är det nån som skulle kunna hjälpa mig så är det väl ni i den här tråden =o)
Vagnen på bilden ovanför hade jag när jag var liten, dvs 1983.
Nu är jag på jakt efter en likadan men har ingen aning om varken märke eller årtal och hoppas, hoppas, hoppas att nån ska kunna hjälpa mig klura ut detta.
Tacksam för all hjälp jag kan få!! =o) -
Det är bättre om du frågar i huvudtråden:Gingsan skrev 2012-01-23 15:02:16 följande:
Hejsan!
Är det nån som skulle kunna hjälpa mig så är det väl ni i den här tråden =o)
Vagnen på bilden ovanför hade jag när jag var liten, dvs 1983.
Nu är jag på jakt efter en likadan men har ingen aning om varken märke eller årtal och hoppas, hoppas, hoppas att nån ska kunna hjälpa mig klura ut detta.
Tacksam för all hjälp jag kan få!! =o)
www.familjeliv.se/Medlemsgrupper/retrovagnar-19/forum/m51137318.html -
Hoppas det är ok att ställa en sådan här fråga i den här tråden. Min morfar tänkte kasta en gammal barnvagn årsmodell -69. Jag stoppade honom eftersom jag vet att många gillar dessa fina gamla vagnar.
Har blivit erbjuden några hundralappar för den, men undrar om det är ett rimligt pris? oavsett pris tycker jag ändå det är bättre den kommer till glädje för någon annan än att den slängs, men jag är bara nyfiken hur mycket man är beredd att betala för en sådan vagn? Den är i fint skicka med både ligg- och sittdel (som är lite solblekt) -
ostgard skrev 2014-02-02 20:25:47 följande:Hoppas det är ok att ställa en sådan här fråga i den här tråden. Min morfar tänkte kasta en gammal barnvagn årsmodell -69. Jag stoppade honom eftersom jag vet att många gillar dessa fina gamla vagnar.
Har blivit erbjuden några hundralappar för den, men undrar om det är ett rimligt pris? oavsett pris tycker jag ändå det är bättre den kommer till glädje för någon annan än att den slängs, men jag är bara nyfiken hur mycket man är beredd att betala för en sådan vagn? Den är i fint skicka med både ligg- och sittdel (som är lite solblekt)Kan du lägga in bild här istället: www.familjeliv.se/Forum-11-240/m51137318.html
Men det borde gå att få iallafall en tusenlapp för den om den är i fint skick =)
Sen är det annat som avgör med.
-
Hej,
Vi har blivit av med en av navkapslarna till vår Emmaljunga från -91. Är det någon som kan ge tips eller hjälp med hur vi kan få tag på nytt?
Med vänliga hälsningar
Axel