• PCO20

    Frågor tll er!

    Hej alla!
    Är väldigt intresserad av att lära mig lite mer om PCO och har insett att man kan lära sig mycket av andra här på FL. Antar att det är fler där ute som försöker bli gravida? Och att det inte är så himla lätt som man en gång trodde att det skulle vara!

    I aug 08 började vi att försöka bli gravida. Slutade med p-piller och väntade på första mensen, som aldrig kom. Ingen mens, ingen ägglossning. Kändes ju hopplöst. Efter 6 månader fick jag tid för VUL och då fick jag reda på att jag har PCO.

    Började med pergotime, ingenting hände. Började med dubbelkur med pergotime, gjorde vul dag 12 och den största blåsan var endast 7mm.

    Nu väntar jag alltså på ägglossning, men antagligen blir det ingen ägglossning denna gång.

    Hur gick det för er efter era pergoperioder?
    Om det inte funkade för er, vad blev nästa steg?

    Jag ska äta metformin under sommaren, vad är det bra för? Någon annan som gjort det? Hur var det?

    Vad tusan ska jag göra för att få ägglossning? Förlorade allt hopp när pergon inte funkade på mig!!

    Ni får jättegärna berätta om hur ni gjorde Tack på förhand!!

  • Svar på tråden Frågor tll er!
  • PCO20

    Det jag undrar över mest är egentligen om ni har några erfarenheter av metformin? Ska ju börja med det nu i sommar, men hur tusan ska det hjälpa mig? Har ju ingen aning


    PCO20 skrev 2009-06-10 11:31:23 följande:
    Hej alla! Är väldigt intresserad av att lära mig lite mer om PCO och har insett att man kan lära sig mycket av andra här på FL. Antar att det är fler där ute som försöker bli gravida? Och att det inte är så himla lätt som man en gång trodde att det skulle vara! I aug 08 började vi att försöka bli gravida. Slutade med p-piller och väntade på första mensen, som aldrig kom. Ingen mens, ingen ägglossning. Kändes ju hopplöst. Efter 6 månader fick jag tid för VUL och då fick jag reda på att jag har PCO. Började med pergotime, ingenting hände. Började med dubbelkur med pergotime, gjorde vul dag 12 och den största blåsan var endast 7mm. Nu väntar jag alltså på ägglossning, men antagligen blir det ingen ägglossning denna gång. Hur gick det för er efter era pergoperioder? Om det inte funkade för er, vad blev nästa steg? Jag ska äta metformin under sommaren, vad är det bra för? Någon annan som gjort det? Hur var det? Vad tusan ska jag göra för att få ägglossning? Förlorade allt hopp när pergon inte funkade på mig!! Ni får jättegärna berätta om hur ni gjorde Tack på förhand!!
  • Sulpicia

    Hej!
    Jag har inte varit inne på den här forumkategorin på länge (eftersom jag numera är gravid...). Jag var med i en studie där de testade metformin. Studien ska avslutas i sommar så det ska bli spännande att se vad resultatet blir. Anledningen till att jag fick vara med var att jag hade PCO, var normalviktig och stod i kö för att göra IVF. Tanken med metforminet (som ju egentligen är en diabetesmedicin) är att den ska sänka testosteronhalten. Insulin och testosteron hör tydligen ihop. Om du sänker halten testosteron så ökar möjligheten för ägglossning. Jag vet inte om jag hade ägglossning när jag åt tabletterna, men jag lyckades alltså senare bli gravid genom en provrörsbefruktning.
    Mitt råd till dig är väl att försöka få en remiss så att du hamnar i kön för IVF. Den är nämligen rätt lång.

Svar på tråden Frågor tll er!