• Anonym (alma)

    Har någon erfarenhet

    Om det finns någon/några här som har erfaranhet av särboförhållande med barnets/barnens mamma eller pappa? Det är sällan man läser eller hör någonting om det sättet att leva, och jag undrar om det är jätte ovanligt?
    Vad jag helt enkelt undrar är hur det fungerar och hur det skulle kunna se ut. jag förstår att det är individuellt, men är ändå tacksam för svar!

  • Svar på tråden Har någon erfarenhet
  • Tommy parterapeuten

    Hej


    Om båda tycker det är bra och kan leva med att det inte alltid är så lätt att organisera livet så kan det är bra. Min erfarenhet är att det ofta för med sig en del svårigheter hur man ska hantera det hela och om det blir otydligt kan det bli svårt för barnen. Ställ gärna samma fråga på det allmänna forumet så kanske du kan få svar från någon som lever så.
    Tommy
Svar på tråden Har någon erfarenhet