Kommer era prematurbarn få vaccinationen mot svininfluensan?
Min son kommer att få den. För han var på gränsen att räknas till riskbarn. Jag är då glad för det. Annars hade jag isolerat mig.
Min son kommer att få den. För han var på gränsen att räknas till riskbarn. Jag är då glad för det. Annars hade jag isolerat mig.
Full av förhoppning skrev 2009-11-16 13:02:51 följande:
Då håller jag tummarna för att ni slipper influensan tills lilla killen fått sin vaccination.
tack Vi är försiktiga...
Har pratat med hans neoläkare och hon tycker vi kan leva "normalt" med sunt förnuft denna vintern. Vi kan fortsätta gå på öppna förskolan men vi väljer de tider där det inte är som mest folk... och blir det för många eller är mkt host eller snor så går vi igen.
När vi handlar... OM han är med någon gång så sitter han i sin egen barnvagn och vi tar inte i honom eller napp eller annat om vi inte spritat oss först.
Drar inte in honom i trängsel i onödan. Går jag på varuhus eller shoppingcenter så gör jag det vardagsförmiddagar där det knappt är någon.
Vi träffar INGEN som vi VET är krassliga... inte minsta feber ... inte förkylda...
Det är ok om personen varit förkyld i några veckor och det är lite efter-rinn eller efter hosta men som inte smittar längre då det pågått så länge...
vi tvättar och spritar oss när vi kommer hem efter att ha varit ute någonstans.
Verkar funka bra än
halvkorrigerad 18 månaderskontroll i morgon spännande!!
Må så gott så länge!!
Jag ska vaccinera våran lilla kille på lördag. De börjar med vaccinationer för barn från sex månader här idag.
Jag har riktig ångest över att känna att jag inte riktigt har kontroll, att jag inte VET om han kommer få några biverkningar. Och då menar jag inte biverkningar i form av feber, det kan jag helt klart leva med! Jag är rädd för vad för biverkningar man kommer upptäcka, i form av neurologiska skador, om ett år eller två. Jag vet, det finns inga som helst tecken på att det kan bli så, men ingen VET.
Jag kommer ju trots min oro för det vaccinera, för hellre ett barn med neurologiska skador än ..ja, ett barn som inte klarade av svininlfuensan.
Jag hoppas få vaccinera min son i morgon. Han är 16,5 månad korr.