pergo, dag 4 eller 5 vilken skillnad?
gyn har sagt att jag ska ta mina tabletter dag 4 eller 5, blir det tidigare ägglossning om jag börjar dag4?
gyn har sagt att jag ska ta mina tabletter dag 4 eller 5, blir det tidigare ägglossning om jag börjar dag4?
Då undrar man varför det experimenteras och i vissa fall börjas tidigare än dag 5... Man vill ju gå "all in"! Har de upptäckt att det blir lättare äl om man börjar dag 3?
Jag funderar mer och mer på om man ska börja dag 4 på morgonen eller till och med på dag 3. Jag vet ju inte ens om de ska tas morgon eller kväll! Om mitt problem påminner om ditt, Mithra. Jag hade mens väldigt sällan, men gjorde aldrig äl-test så jag vet inte om jag hade någon äl alls. :-S Så när min gyn sa att jag inte hade det så tänkte jag: Jaha, vad betyder det?!?
Ååhhh, jag blir tokig! Vet inte hur jag ska göra! Tänk om jag börjar dag 5 och det inte blir något. Men tänk om jag börjar dag 3 och det blir trillingar!!!
Hur var det, Fridelina, var det här din första kur? Gör som läkaren har sagt i så fall. Om du har fått ett tidsspann (typ "börja dag 4 eller 5") så kan du ju lägga dig mitt i det. Om det skulle visa sig att du inte svarar på behandlingen kan du ju fråga om du ska ta tidigare till nästa kur.
Hej alla här!! Fick syn på den här tråden å jag är också väldigt nyfiken varför det är så olika. Jag fick order om att börja dag 3-7 å börja verkstan dag 11-13-15 mm.
Jag har mens varje månad men oregelbunden. Är det någon mer som har mens varje månad här?? Vet inte om det kan vara det som är skillnaden.
Hoppas vi blir lite klokare av varann.
bollanmollan- ok!
Mithra- Vad jag vet så har inte jag heller pco. det verkar som vi har samma problem eller vad jag ska säga. Lite frågor, hur länge har ni försökt? Gjort någon utredning?
Jag har ett barn som är tre år men försöker med ett syskon å det var riktigt svårt.Kan man ha mens fast ingen äl?
Va lustigt jag har oxå precis haft äl tror jag Vi har försökt sen juni 08. kontaktade gyn nu i nov. Tog första kuren nu i slutet av dec. Har varit gravid tre ggr första april 05 slutade i mf i ca v7, andra i april 06 vår son, tredje maj 08 då jag hade en kopparspiral insatt slutade i mf. Hade tänkt att ta ut. Så jag hoppades på ett + april 09 men så blev det inte. Att det kan vara så svårt nu då.
Håller tummarna på att VI ska få ett plus!
Hoppar in och håller tummarna jag med. För er båda!!!
Jag har tagit från 2-6 nu.. eller ja, är bara på 2-5 just för tillfället.. men i morgon är det sista tabletten.
Hoppas på starkare och tidigare äl denna gång.. brukar annars ha äl på dag 17 ungefär..
Liten blir stor- önskar lycka till!!
ja det kan man ju undra.