Någon här med blivande gymnasieelever eller nuvarande gymnasielever?
Finns det någon/några på FL med stora barn, barn som ska välja gymnasieprogram eller redan går i gymnasiet?
Finns det någon/några på FL med stora barn, barn som ska välja gymnasieprogram eller redan går i gymnasiet?
Jag har en son som går andra året på gymnasiet!
ja har dotter som går första året.
Jag har en dotter som tar studenten i vår. Hon läser samhällsprogrammet inriktning medicin. Hon började först på frisörprogrammet, men insåg snabbt att det inte var något för henne och hoppade av.
Äldste sonen går första året på NV-programmet.
Det var en hel djungel att sätta sig in i hur det funkade + åka runt till skolor på öppet hus. *pust* Lite skillnad mot när man själv valde till gymnasiet
Mina två går första och andra året på Natur. De fick välja helt själva och jag diskuterade bara deras alternativ om de tvekade eller ville ha argument.
Äldsta sonen går andra året på Thorens Buisness School.Trivs superbra,en toppen skola med fina ljusa lokaler och behörig personal.
Dotter som går 2:a året (samhäll - kulturinriktning) och son på högstadiet.
Jag ser inte fram emot att gå igenom valprocessen igen - mässor o kataloger och gu´vet allt!
Ja, jag har en dotter som går 1:a året på MP, en son som tar studenten i sommar från TP och en son som gick ut FP för 1½ år sedan....
Har en dotter som går sista året på Estetisk/SP. Hon blir 19 år i mars.
En dott er som går andra året på Estetisk samt en som antagligen börja Estetisk nästa höst.
Vad roligt med så många svar, jag har några undringar (som blivande studie och yrkesvägledare)
* Hur har era barn upplevt studie och yrkesvägledaren på sin skola? Jag tänker främst på den som var inblandad i valet inför gymnasiet.
* Om de inte haft någon, hur har skolan varit delaktig i att ge information kring gymnasiet och gymnasievalet?
* Var ni inbjudna på någon typ av gymnasieinformation när era barn gick i nian, som studie och yrkesvägledaren höll i?
* Hur mycket tycker ni att ni varit tvugna att ta ställning till och läsa på om gymnasiet och alla dess val?
* När började ni prata om gymnasievalet med era ungdomar? Om ni inte gjorde det hur kommer det sig?
Detta ä rinte för någon uppsats eller så, jag är bara nyfiken då detta är frågor som väcktes hos mig efter min praktik under hösten.
Jag har en dotter som går i första ring...vad undrar du över?
sorry såg nu....
En generell tanke - vore bra om skolpersonal inte glömmer bort att det finns elever med föräldrar där man faktiskt inte känner någon som har äldre barn och därför inte kan ett skvatt om hur tex gymnasiet fungerar.
Gäller egentligen alla skolnivåer.