• loranga81

    Skaffa eller inte skaffa....

    Behöver lite råd.......

    Är sambo men min nuvarande kille sen ett år tillbaka och tillsammans har vi 4 ungar men 2 e hans (11 och 13år) och 2 är mina (4 och 6år) på heltid.

    Nu har vi funderat på att skaffa ett gemensamt barn och mina ungar e med på det och tjatar om ett syskon hela tiden medans mina bonusbarn inte vill alls utan tycker att det räcker med alla vi som redan e.
    Förstår mina bonusbarn på ett sätt eftersom det e fullt hus här hemma som det redan e, men jag och min sambo vill så gärna ha ett gemensamt.

    Så min fråga är ska man strunta ni va bonusbarnen vill eller ska man skaffa endå?
    Min sambo säger att vi ska skaffa ändå men det känns ju lite off när inte hans ungar vill liksom.

    Lite råd vore tacksamt och kanske nån som varit el är i samma situation.

  • Svar på tråden Skaffa eller inte skaffa....
  • Gummsan

    Gubben har 2 grabbar på 11 & 13år jag har en tös på 5år. Bonusbarna ville INTE fler men vi ville ha gemensamma så nu har vi två st 1,5 år och 4mån. Nu vill bonusbarna ha en till Vill ni ha gemensamt så tycker ja att ni ska prata med dom om hur ni känner. Lycka till

Svar på tråden Skaffa eller inte skaffa....