Ingen att fira påsk med. Så ensam..
Jag är ensamstående och gravid och känner inte många alls i den här stan så det blir till att fira påsk och helger ensam.. Nån kanske tycker att det är lite "lyxproblem" men det tär verkligen på att jämt vara ensam,inte ha nån som frågar hur man mår och kramar om en då och då.. Jag har ju köpt lite "påskmat" men har ingen lust att laga nåt då jag inte ens blir sugen på att äta och "fira" när jag är ensam..
Nån tv har jag inte heller så jag kan inte kolla på det..
Jag är tacksam för bebisen i magen och pratar med h*n jämt när jag känner att den buffar men tycker samtidigt synd om den för att jag inte har nån..
Brukar inte ha något emot att vara ensam och bara vara men just idag känns det riktigt tungt när man vet att de flesta är hos släkt och vänner och firar. Min familj bor ju långt bort så jag kan inte fira med de.
Vad gör ni som också är ensamma vid såna här tider?