• Dripknot

    Avlastningsfamilj

    Hej!

    Jag har en dotter på 2½ år. Hon blir 3 år i september. Jag har ett tag nu funderat på att söka en avlastningsfamilj åt henne då jag har henne på heltid och behöver lite andrum, lite egen tid åt mig själv för att orka med.

    Jag har min närmsta familj cirka 60mil härifrån, där hennes mormor och morfar bor. Vart ska man vända sig? Hur går det till att söka avlastningsfamilj? Hon är ett normalt barn, alltså inga problem eller diagnoser. Vem har rätt till avlastningsfamilj?

    Tacksam för svar.


    Det krävs inte mycket av en kille för att bli pappa, men det krävs en riktig man för att vara en far.
  • Svar på tråden Avlastningsfamilj
  • Philippa

    Det är svårt att få... men du ska börja med att ringa socialtjänsten i din kommun så kommer de att utreda ditt behov och ge dig besked om du blir beviljad eller inte.

Svar på tråden Avlastningsfamilj