• Anonym (knattemamman)

    olika krämer?

    Hej!

    Det finns olika krämer, de som stannar utanpå huden och de som "går" in i huden. Tror de kalls fysikaliska eller nått... Vad är skillnaden och är det ena bättre än det andra för barn? Den vita geggan som inte går in i huden fastnar i sant och på kläder, det känns jobigt men många antyder att denna (typ bamse) är bättre än andra, är det så??

  • Svar på tråden olika krämer?
  • Solskyddsexpert

    Hej!


     


    Tack för en bra fråga! Kemiska filter, fysikaliska filter, partikelfilter, mineralfilter, reflekterande filter, organiska filter... Alla dessa benämningar på filter är förvirrande! Men precis som du säger brukar man dela in solfilter i två kategorier – en typ som absorberar UV-strålar (kemiskt eller organiskt) och en annan som lägger sig ovanpå huden och reflekterar bort UV-strålarna (fysikaliskt eller partikel-/mineralfilter). Jag ska försöka förklara skillnaden:



    1) Absorberande filter: Absorberar UV-strålarna. Dessa kallas även för kemiska eller organiska filter. Detta typ av filter omvandlar solstrålarna till värme i huden och går lättare ”in i huden” än den andra typen av solfilter. Genom att kombinera olika absorberande filter skyddar produkten både mot UVB & UVA. Det finns 27 godkända absorberande filter.

    2) Reflekterande filter: Korn som reflekterar bort UV-strålarna. Kallas även för fysikaliskt eller mineralfilter. Detta typ av filter består av större beståndsdelar (mineralkorn) än det absorberande filtret och kan därför vara lite svårare att smörja ut. Ofta blir fördelningen av filtret på huden ojämnt eftersom mineralfilter inte löses upp i produkten på ett bra sätt. Dessutom kan UV-strålarna ”smita” ned mellan de stora mineralkornen, man kan förklara det som att skyddet ”spricker”. Fysikaliska filter skyddar huvudsakligen mot UVB. Idag finns endast ett godkänt fysikaliskt filter, titandioxid.

    För att få ett fullgott skydd mot både UVA & UVB behövs en blandning av både absorberande och reflekterande filter, ett så kallat kombinationsfilter. I stora drag behövs alltså det fysikaliska filtret för att uppnå ett högt UVB-skydd i produkten och mineralkornen i detta filter gör det också lättare att se var man smörjt in produkten. Det absorberande filtret behövs för att skyddet inte ska ”spricka” och för att produkten ska vara säker mot UVA.


     


    Hoppas att det gjorde det hela lite tydligare för dig!

    Hälsningar Mette

Svar på tråden olika krämer?