• Rosie78

    blyga barn i förskolan

    hej
    jag undrar hur man hjälper blyga barn i förskolan till självhävdelse.
    är det vanligt att barn i förskolan sluter sig och inte vill ingå i det social samspelet.
    vad ger man för stöd till föräldrar som inte känner igen sitt barn på förskolan.
    Känner du till begrepet selektiv mutism, har du stött på det i din verksamhet?

  • Svar på tråden blyga barn i förskolan
  • Förskolepedagogen

    Hej!
    Spännande frågor. Jag är inte bekant med det begreppet men ska kolla upp det.
    Det är inte ovanligt med blyga barn i förskolan. Det är viktigt att möta varje individ där just den befinner sig och därifrån göra en plan för lagom utmaningar så att människan växer.

    Ett enkelt knep på förskolan är att pedagogerna visar särskilt intresse för det blyga barnet och stärker dess tro på sig själv. Forskning visar att barn som är " populära" bland pedagoger ,missförstå mig inte, oftas får hög status i gruppen och självkänslan växer i och med att den vuxne visar intresse så växer andra barn nyfikenhet på individen och det kan öppna upp för nya lekmöjligher och samspel med kamrater. Vilket kan leda til att barnet blir mindre blygt.
     
    I samtal med föräldrar är det viktigt att inte väcka oro men ändå berätta hur situationen upplevs. Föräldrar är experter på barnen i sin hemmiljö men pedagoger är experterna i förskolan. Det händer att barn visar upp olika sidor hos sig själv i olika miljöer. Det gör ju vi vuxna också. Sätt upp rimliga mål tillsammans med föräldrar kom inte med färdiga lösningar, lyssna och ta gemensamma beslut om hur ni bör gå till väga.

    Mvh Inger

Svar på tråden blyga barn i förskolan