Har du blivit avstängd ifrån a-kassan pga att du inte kan ta arbete kväll och helg pga av barntillsyn?
Finns det någon eller har du hört om någon som blivit avstängd från a-kassan pga av att man inte kan ta/söka arbete kväll och helg. Att man bara kan ta/söka arbete förlagt under kontorstid pga av barntillsyn?
Talade med en handläggare på AMS i dag som sa att det var mycket allvarligt och att jag är skyldig att ordna barntillsyn så jag kan ta lämpligt arbete alla tider på dygnet.
Man får en viss tid på sig att ordna det sedan kan man bli avstängd, sa hon. Hon skulle anmäla detta till min personliga handläggare så jag kommer bli kallad för samtal om detta.
Jag är ensamstående med tre små barn och jag kan inte ordna hjälp. Har inte råd att anställa någon barnflicka heller och kommunen erbjuder bara dagis/fritids under kontorstider vardagar.
Vad är det för samhälle vi lever i?
Söker, söker och söker men jobb finns ju inga. Blir inte ens kallad på några intervjuer.