• Trynträ

    Pampers storlek 4+ vs 4

    Jag köpte på skoj ett paket 4+ blöjor för att se vad det var för skillnad mot vanliga 4. Tror det var 2 st färre blöjor i förpackningen. Tog ut och jämförde båda men kunde inte se nån skillnad. De var lika långa och lika breda och kändes lika tjocka tyckte jag. Nån som har nån aning om vad som skiljer? Vet att det står olika kg mått på dem men i stort sett är det ju samma kilon.

  • Svar på tråden Pampers storlek 4+ vs 4
  • Lussekatten87

    Mer absorbenter i den som skall klara mer kilon? Den ska nog suga upp mer kiss.

  • Trynträ

    Ja det är säkert nåt sånt. Kanske borde man ha 4+ på natten då isåfall. Ska nog gå över till den isåfall. Lyckades inte hitta nån info på Pampers hemsida.

  • Enira

    Jag kan inte ha 4 längre på min pojk som väger 12kg, den absorberar inte lika mycket och på natten är hans pyjamas dygnsur. Så jag har gått över till 4+. Svaret på din fråga ( tror jag ) är nog bara att 4+ absorberar lite mer än den enkla 4-an.

Svar på tråden Pampers storlek 4+ vs 4