Lanloun skrev 2010-07-04 21:58:36 följande:
Är lite nyfiken, då tanken på att vara hemmafru under småbarnsåren lockar mig.
1. Varför är du hemmafru/hemmamamma?
2. Är det ensamt?
3. Vad brukar ni göra på dagarna, förutom hushållssysslorna?
4. Hur många timmar i veckan jobbar din man?
5. Finns det något bidrag som stödjer saken?
Tacksam för svar

1. För att ge mina barn en lugn och trygg start i livet utan stress. För att de ska få utveckla sitt språk och sin personlighet i sin egen individuella takt utan att vara bunden till den strikta ordning som av nödvändighet måste finnas inom barnomsorgen.
För att det förenklar för hela familjen, vi behöver aldrig gräla om vem som ska vara hemma med sjuka barn och kvällarna blir lugnare eftersom mycket av hushållsarbetet hinns med under dagen.
Och för att jag trivs och för att det UTVECKLAR mig som människa!!
2. Nej, det blir väl vad man gör det till! ÖF finns ju alltid, andra föräldralediga, kompisar med oregelbundna arbetstider, farmor/mormor, enstaka andra hemmaföräldrar etc.
Däremot kan jag känna mig ensam och ifrågasatt i vissa sammanhang för hur jag/vi väljer att leva vårt liv. Kan ärligt talat kännas ganska jobbigt att behöva förklara och försvara sig hela tiden. Jobbigt också att en del människor utgår från att jag är lite mindre vetande (och lat!) bara för att jag vill ägna tid åt mina barn just nu istället för att förvärvsarbeta.
3. Vi går på ÖF ibland, åker till andra och fikar eller bjuder hem folk, leker inne och ute, skjutsar till skola och dagis ( 4- åringen går numera 15 timmar /v), läser, pratar och umgås.
4. Maken är föräldraledig på fredagar, övriga dagar jobbar han 8,5 timmar + resa på 1,5 timme.
5. Numera finns vårdnadsbidrag i vår kommun så det har jag haft för de minsta. När de två äldsta var små fick vi klara oss enbart på makens lön.