Hänger på här!
Mitt och min mans förhållande har gått från bra innan graviditet och förlossning till perfekt efter (sonen är nu 3 månader.)
Jag tycker ofta synd om andra tjejer som inte får uppleva att vara ihop med världens bästa man och far, nämligen min älskling
Alla andras karlar är så hopplöst dåliga i jämförelse (tycker jag jämt, utan att vara närmare insatt i deras förhållande till varandra.)
Under min svåra graviditet skötte han allt. Jobbet, hela hushållsarbetet, tog hand om mig som stundvis behövde hjälp med precis allt från att ta mig ur sängen till påklädning, hjälp i duschen, ja allt, dessutom hann han med att vara precis lika engagerad som mig i graviditeten, läste mängder av böcker och kunde utklassa de andra papporna på föräldrakursen genom att ställa avancerade frågor om förlossningen och olika smärtlindringar till barnmorskan. Inte en enda gång klagade han, trots det tunga lass han drog. Alltid snäll och så mån om att hålla mig glad och belåten.
Under förlossningen var han min klippa. Jag hade aldrig klarat det utan honom och han gjorde allt jag bad om, utan knussel eller fördröjning. Han var mycket väl förberedd och påläst och det fick mig att känna otrolig trygghet. Skulle utan problem kunna tänka mig en hemma födsel med bara honom närvarande.
Även nu gör han allt för mig och sin son. Servar mig när jag ammar eller matar gärna med flaska om jag behöver vila lite. Sexet kom igång (på mitt intiativ) 11 dagar efter förlossningen och det har funkat kanon från början, vi har lika mycket sex nu som innan sonen kom.
Han bär även sonen i sjal, tröstar, byter blöja och samsover med ett leende på läpparna, han njuter av all kontakt med sin son och tycker aldrig att det blir jobbigt.
Att se honom tillsammans med sin son, som han fullständigt avgudar, gör mig så varm i hjärtat och min kärlek till honom växer av det
Alla mina sura humörsvängningar som gravid och nybliven mamma har han låtit bero och aldrig bråkat tillbaka eller tjatat på mig.
Jag ÄR stolt, och vill gärna skryta om min man för alla jag möter, men man håller det gärna lite för sig själv för att inte trampa på någon öm tå från någon vars förhållande inte klarat förändringen med att få barn lika väl. Man vill ju helst inte framstå som så här dryg och "skrytig" som man gör när man beskriver sin man och sitt förhållande så som jag gjort här ovan
Det är nästan lite fullt just nu att vara enbart lycklig som bäbisförälder och det bemöts med skepsis.
Det är inne att vara öppen och erkänna att det kan vara jobbigt att bli förälder (inget fel i det, om man känner så!) Men många verkar tro att alla får förlossningsdepression eller har det jobbigt som nybliven förälder.