Hur väljer man barnhem, Colombia?
Idag fick vi hem vårt efterlängtade medgivande. Utredningen tog totalt 9 månader innan allt nu är klart *pust*
Nu undrar jag över Colombia och hur man väljer barnhem, vad som avgör valet?
Idag fick vi hem vårt efterlängtade medgivande. Utredningen tog totalt 9 månader innan allt nu är klart *pust*
Nu undrar jag över Colombia och hur man väljer barnhem, vad som avgör valet?
Adoptionsvärlden är ständigt föränderlig så du bör ta det jag skriver med en nypa salt.
Du väljer om du vill ansöka hos barnavårdsmyndigheten ICBF eller från något av de privata barnhemmen. Både AC och FFIA förmedlar barn via ICBF. AC samarbetar med 7 privata barnhem, ALC med det åttonde. Till ICBF kan du skicka din ansökan direkt, till de privata barnhemmen är det kö för att få göra i ordning sin ansökan. Väntan på barn genom ICBF är lång (2-3 år), kortare genom de privata barnhemmen.
Om du väljer ICBF blir du placerad i någon region i Colombia. ICBF bestämmer utifrån de behov av adoptanter de har i de olika städerna. Du får alltså vara beredd på att resa någonstans inom Colombia, men kan lika gärna bli placerad i Bogotá.
Om du väljer att adoptera genom ALC vet du att ditt barn kommer att komma från barnhemmet "La Casa de la Madre y el Niño" i Bogotá. Ett fåtal barn kommer varje år till Sverige från detta barnhem.
De privata barnhem som AC samarbetar med kan ha lite olika krav på de blivande föräldrarna (åtminstone hade de det förr). Det är heller inte säkert att alla accepterar att ta emot nya ansökningar när det blir just er tur. Jag har för mig att man blir placerad på ett barnhem utifrån de behov barnhemmen har av ansökningar och hur man passar in på kraven, men det kan ha ändrats. Alla barnhemmen är bra. Barnen får god vård och blir väl omhändertagna. Däremot har det periodvis varit lite problem på vissa ICBF-kontor, och i vissa domstolar. Alla beslutsfattande tjänstemän är inte alltid positiva till internationella adoptioner. OBS jag tror att även adoptionerna som går genom de privata barnhemmen ska godkännas av ICBF.
För att få senaste nytt tycker jag att du ska vända dig till AC och diskutera val av kontakt med dem.
Vad kul med färdigt medgivande!
Hur lång kötid har ni? Och vilken organisation? Att adoptera via ICBF tar längre tid, men har ni kort kötid kan det vara ett lika bra alternativ.
Om ni vill adoptera via de privata barnhemmen tror jag att man kan välja själv, men det avråds man ifrån eftersom det ofta tar längre tid. De ansökningar som finns i landet lottas ut på de olika barnhemmen som har barn som söker föräldrar.
Lycka till!
Hej,
Man väljer inte barnhem själv utan AC meddelar vilket det blir, antingen direkt när man sammanställer sin ansökan till Colombia eller om man skickar öppen ansökan så får man besked lite senare. Ofta styrs det av vilket behov av fler ansökningar de har. De privata barnhemmen kan dock ha krav på att man inte har biologiska barn sedan tidigare osv.
Allt som Indras dotter skriver stämmer + ICBF godkänner enligt uppgift även de adoptionerna som genomförs hos de privata barnhemmen.