• Trocca

    Förlängt underhållsstöd vid studier på High School?

    Hej hej

    Tänkte prata med mitt tonårsbarn om h*n är intresserad av att gå ett år på High School nästa läsår (som jag tänker betala själv).

    H*n har då fyllt 18 år. Idag bor barnet W. Är det någon som vet om barnet själv kan få förlängt undershållstöd från den andra föräldern för sina kostnader "over there"? Jag har försökt kolla på FK:s hemsida men det jag hittar är om barnet bor hos den ena föräldern. I detta fall bor barnet isåfall hos helt andra personer men studerar....Vad tror ni ? Är det någon som haft denna situation?

  • Svar på tråden Förlängt underhållsstöd vid studier på High School?
  • Många

    Hej, har precis den situationen, men underhållsstödet följer inte med. Men ni kan ev komma överens om en egen insättning direkt till er ungdom. Vi har löst det genom att dela på avgifterna.

Svar på tråden Förlängt underhållsstöd vid studier på High School?