• Bollöga

    Teutonia vagnar mot emmaljunga citycross

    Hej alla!

    Väntar första barnet och Vill ha lite åsikter om vagnar,  Teutonia prestige eller emmaljunga citycross?

    Vad har ni för erfarenheter av dessa två vagnar?? alla åsikter mottages tacksamt!!!

  • Svar på tråden Teutonia vagnar mot emmaljunga citycross
  • daydreams

    Hej!
    Du kanske redan har köpt din vagn, men jag vill ändå varna för Teutonia. Vi har en Spirit S3, som efter tre och ett halvt år inte gick att fälla ihop. Vi kontaktade Teutonia som sa att de skulle höra med huvudkontoret i Tyskland om vi kunde få ett nytt chassi. Det var 2 juni 2010, sedan dess har jag försökt nå dem för besked. Har skickat 138 (!!) mail (till en adress jag vet är rätt), men inte fått något svar. De behandlar sina kunder som luft, och därför kan jag varmt rekommendera dig att köpa vilken annan vagn som helst, men inte Teutonia.

    Lycka till! 

  • Daniels brud
    daydreams skrev 2010-12-17 23:00:58 följande:
    Hej!Du kanske redan har köpt din vagn, men jag vill ändå varna för Teutonia. Vi har en Spirit S3, som efter tre och ett halvt år inte gick att fälla ihop. Vi kontaktade Teutonia som sa att de skulle höra med huvudkontoret i Tyskland om vi kunde få ett nytt chassi. Det var 2 juni 2010, sedan dess har jag försökt nå dem för besked. Har skickat 138 (!!) mail (till en adress jag vet är rätt), men inte fått något svar. De behandlar sina kunder som luft, och därför kan jag varmt rekommendera dig att köpa vilken annan vagn som helst, men inte Teutonia.Lycka till! 



    Tråkigt att ni haft sådan otur!
    Vi har haft 2 st Teutonia vagnar; en Mistral S 2007 och en Cosmo 2010, och har varit supernöjd med båda! Beställde direkt från www.mypram.com i Tyskland och sparade på så sätt någon tusenlapp!!
    Personligen gillar jag inte svensktillverkade vagnar för att de är tunga och klumpigare överlag. I alla falla all de jag  provkört.

    Lycka till!
    ***Isabella 30 juni 2007 och lillasyster Cornelia 17 maj 2010***
Svar på tråden Teutonia vagnar mot emmaljunga citycross