• Hej hello

    Mer pengar till skola, vård och invandrare?

    Hej, jag har några frågor:


     - Avsätter ni lika mycket pengar på skolan och vården som alliansen?


    - Arbetar ni med att förändra något i vår invandrarpolitik?


    - Vill ni avsätta mer pengar / resurser för att ge invandrarna mer utbildning i bla svenska och samhällskunskap samt mer hjälp för att komma in på arbetsmarknaden?


    - Kommer Sverige fortsättningsvis att bevilja lika många uppehållstillstånd som de senaste åren?


    - Varför väljer Sverige ta in fler invandrare än våra grannländer?


    Varför agerar inte ert parti och ställer sig frågan varför folk lägger sin röst på SD? Ni missar ju hela poängen när ni kritiserar SD. Jag tycker ni måste bemöta detta parti och förklara för väljarna vad ni själva gör för att komma till rätta med vår invandrarpolitik. Att bemöta med tystnad gynnar dessvärre vara SD och det är upprörande att detta fortgår. Problem och skadegörelse i förorterna är en klar varningssignal. Men pratar partierna om detta öppet ? Nej då återigen tystnad.


    Jag tror det behövs en total förändring i vår invandrarpolitik. Börja om och se över vad som behöver förändras. Ge till en början inte fler uppehållstillstånd än våra grannländer. Följ upp och när ni ser att integrationen lyckas så kan man ge fler och fler uppehållstillstånd. En lyckad integration är bla när arbetslösheten bland invandrare ligger i nivå med oss svenskar. Detta är ett mål som ni borde jobba mot.


     Jag vore mycket tacksam att få svar på dessa frågor.  Från en som fortfarande inte bestämt sig…


    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2010-09-13 17:47
    Tack för ert svar. Ja, jag såg debatten och det var bra att denna fråga äntligen togs upp. Det var verkligen på tiden.
  • Svar på tråden Mer pengar till skola, vård och invandrare?
  • Socialdemokraterna

    Hej och tack för dina frågor och synpunkter!

    Vi väljer att, istället för stora skattesänkningar, satsa 12 miljarder extra på skolan, vården och omsorgen. På så sätt kan vi minska barngrupperna i förskolan, anställa mer personal i skolan och korta väntetiderna i vården.

    Jag vet inte om du tittade på debatten mellan statsministerkandidaterna igår (söndag 12/9)? En av frågorna som diskuterades var just integrationen. Det är bra att frågan får utrymme i valrörelsen, vi behöver alla hjälpas åt för att ge människor som kommer till Sverige chans att möta det svenska samhället, inte minst genom att se till att människor kan komma i arbete. Vi har både behov av och råd att vara generösa mot människor som kommer till Sverige.

    När det gäller Sverigedemokraterna kan jag bara konstatera att de har en människosyn som helt och hållet skiljer sig från min och Socialdemokraternas.

Svar på tråden Mer pengar till skola, vård och invandrare?