Hård i magen, allergi?
Hej!
Min dotter har sedan hon var ca tre månader haft problem med magen; hård avföring, gaser, kramper, uppsvälld buk m.m. Hon har även haft eksem.
Vi har försökt få reda på vad som är fel och testat mjölkprotein en gång men fick negativt på det, sedan dess har vi inte fått några mer allergitester då de tycker att hon borde visa mer akuta symtom isf.
Magen har under en period varit bättre men när vi nyligen försökte ta bort gluten ur hennes kost(iaf hemma då hon går på dagis och de kräver läkarintyg) och gav risvälling istället för hennes vanliga plommonvälling så blev hon genast hård. Vi började också med ett homeopat-läkemedel som innehåller L-Glutamin.
Vi slutade med risvällingen och återgick till hennes vanliga men det har inte blivit bättre. För två veckor sedan fick hon också nässelfeber för första gången. (Hon kan kanske ha fått det nån gång tidigare men inte i denna utsträckningen.) Det krävdes ett par näter med Tavegyl för att få ner det.
Idag skulle hon gå på toa och var extremt hård i magen, fick inte ens ut det själv trots att hon krystade för fullt. Efter det började hon blöda i rumpan och har haft väldigt ont.
Vad kan det vara? Nån allergi? Nåt som stämmer in på symtomen?
Mvh Amandas mamma.