• Mumsa73

    Mår skit

    Inte för att jag blöder utan för att jag mår illa och är så trött. Kan inte fungera normalt. Försöker äta ofta och lite men vad mer kan jag göra?

  • Svar på tråden Mår skit
  • ClaraV

    Det enda man kan göra är att bita ihop. Mådde också väldigt dåligt i början av graviditeten. Vila mycket och drick mycket vatten.

  • supermimmi

    Vila och åter vila. Ingefära-te funkade på mig( finns på typ ica) och åksjukearmband, finns på apoteket. Sen att småäta. Vet att det är as jobbigt, men när det väl går över, så kommer du må fantastiskt. ( i allafall dom flesta jag vet gjorde det)
    Det finns ju åksjuketabletter också, nackdelen är att man blir jättetrött av dom.
    Lycka till!

  • MimmiPig

    Hej, känner precis som du Mumsa73. Har märkt att det fungerar med lite pepparmint. Typ Extra tuggummi med pepparmint. När jag känner att illamåendet anfaller så tar jag ett halvt tuggummi och då känns det lite bättre.

  • koz

    Hej!Hur går det för dej?Blöder du fortfarande?I vilken vecka e du nu?

Svar på tråden Mår skit