Vågar jag skaffa barn nr 2?
Jag och min man har ett barn på tre år och vill gärna ge henne syskon.
Min förra graviditet började med grovt illamående som resulterade i ganska många besök på damrummet om dagen och slutade med väldigt högt blodtryck och beordrad vila i 16 tim om dygnet. Vi fick gå på kontroller tre gånger i veckan för att se att det inte var äggvita i urinet. Vi fick göra ett antal ultraljud från v 32 och framåt för att se om hon växte ordentligt. I v 37 kom vår lilla dotter (efter att vattnet gått) och hon mådde jättebra.
Mitt blodtryck gick däremot inte ner förens efter 6 månader. Läkaren sa då att vi bör tänka oss för innan vi skaffar ett till barn. Eftersom jag inte hade en tanke på barn nr 2 just då så tänkte jag inte så mycket på vad han sa men nu när jag gärna skulle vilja ha ett till barn så går tankarna ofta till den läkaren och hans ord.
Jag undrar hur farligt det egentligen är och hur man bör tänka. Hur stor är risken att det blir på samma sätt igen? Jag är medveten om att det troligtvis kommer att bli flera kontroller i och med detta och det är ju bara positivt.
Har sett att vissa tillstånd hos den gravida kan göra att det är större risk att man får havandeskapsförgiftning men jag är varken överviktig, har inte diabetes och alla värden brukar vara bra och var så även vid min första graviditet ända fram till vecka 32.
Finns det några råd att ge så är jag väldigt tacksam för det!