• lyckligtlottad1982

    När kom eran mens efter Proverakur?

    Jag nyligen avslutat en Proverakur för att förhoppningsvis därefter börja en Pergotimekur. Min läkare har sagt att mensen skall komma 2-3 dagar efter avslutad behandling.  Jag är på dag 3 och ingen mensvärk ännu.

    Vilken dag kom mensen för er andra som ätit provera? 

  • Svar på tråden När kom eran mens efter Proverakur?
  • MD77

    Jag fick mens på dag 3 efter primolut (i princip samma sak) Men man ska nog ge det 1 vecka, har det inte kommit då så kontakta din läkare.


  • Moncabang

    Jag brukar få min mens 2-3 dagar efter avslutad kur. Har PCOS och väldigt oregelbunden mens utan Proveran. Efter avslutad Pergo-kur förra året kom dock mensen igång av sig själv, men fick den med två veckors mellanrum istället. Den som gapar efter mycket... Flört

    Frågade min gyn om det var normalt och det var det enligt henne i min ålder (40). Helt plötsligt försvann mensen igen och då fick det bli Provera igen. Har precis avslutat Provera + Pergo-kur nr 1 för året. Hoppas mensen skall komma igång av Pergon så jag slipper ta Provera (eller Gestapuran). Insemination nästa vecka.

  • lyckligtlottad1982

    Ja, det är väl ingen ide att känna stress redan, får väl ge det nån vecka helt enkelt.  Men man blir ju nyfiken på andras erfarenheter. :)

  • Moncabang

    Jag säger som MD77 att ge det en vecka, sen kontakta din gynekolog. Tar du tabletter med 5 eller 10 mg? Vet inte om man kan ta mer än 1 tablett om dagen. Läste i Fass att dosen är individuell.
    Oroa dig inte för mycket, den kommer nog skall du se. Själv brukar jag känna någon timma innan den kommer, och då kommer den med buller och bång! Skrattande

  • lyckligtlottad1982

    Dag 5 nu och fortfarande ingen mens... :( Hopps den kommer inatt...

  • ArtISkin

    Min kom först efter 2 veckor så ge det lite tid.

Svar på tråden När kom eran mens efter Proverakur?