snorkan skrev 2010-12-17 10:44:02 följande:
hur menar du då?
Precis som mamma till två barn skriver, det finns allvarliga sjukdomar/syndrom som är ärftliga och könsbundna.
I min mans familj går det hjärtfel i släkten, det slår mot både flickfoster och pojkfoster, MEN det är både vanligare och allvarligare hos pojkfoster! Vi har av den orsaken kollat upp hjärtat på våra två barn extra noga på UL samt kollat könet just för att ta reda på om det är en tjej eller kille och därmed kunna kalkylera risken för ett allvarligare hjärtfel. Nu har vi fått en dotter och väntar en dotter till vilket gör att risken för fel är väldigt litet lyckligtvis.
Nu är just det här hjärtfelet i sig ingen orsak till att vi skulle abortera ett pojkfoster per automatik, men jag kan förstå de som tex vet att om de väntar en son så är det mer än 50% risk att denne blir svårt sjuk väljer att istället göra abort.
Sen har vi även tyvärr vissa kulturella orsaker där jag kan anse det vara legitimt ur kvinnans synvinkel att få göra abort pga könet. I vissa kulturer är det ju så att det inom ett förhållande måste födas minst en son. Om då kvinnan har fött säg 5 flickor och mannen fortsätter att kräva att de ska skaffa fler barn för att få den där sonen, då kan jag förstå om hon vill göra abort om det är ytterligare en tjej, för att slippa föda barn på barn.