Jag vet hur du känner. Jag blir själv ganska frustrerad av att höra andra beskriva sina liv som "nästan ensamstående" när de har exempelvis män som reser, jobbar mycket eller "ensamstående" när de har barnen varannan vecka.
Det är en stor skillnad mot att ha barn/en 100% själv. Som Frogman, städning måste göras varje dag, för jag kan inte storstäda nån helgdag när barnen inte är hemma. Slänga soporna? Ja efter att barnen lagt sig, köpa mjölk, glöm det. Alla tips och råd om ensamtid är att andra parten eller någon närstående släkting ska ta barnet.
Jag tycker att alla tipsen ovan, även om få, är bra. Jag har begåvats med en superaktiv och supersocial tjej som inte leker själv i sitt rum hela dagarna som vissa av hennes vänner (2 år). Jag försöker se det som positivt, att hon gillar när jag tar med henne till andra för att umgås. När hon var liten bestämde jag mig för att försöka ta mig ut så mycket jag kunde till andra för att annars skulle jag bara vara hemma hela helgen. Insåg att folk inte bjuder för att de inte tänker på det, inte för att de inte vill ha en där, de är bara upptagna av sina egna liv. Men nu har vi fredagsmys ofta hos andra av hennes kompisar. Jag håller med Frogmam, rutiner hjälper. Läggning relativt tidigt (om barnet fixar det, i mitt fall vaknar hon tidigt då), så jag får egentid, är guld värt. Strunta i städning under dagen, ta en samlad halvtimme... eller...skit i det om du hellre vill bada eller titta på TV. Jag tänker faktiskt så, ibland måste jag bara göra något eget, och krafsar ihop allt åt sidan och "tar det sen". Vi lever i Sverige och inget barn far illa om det inte handlar om smuts eller barnsäkerhet; lego på golvet får ibland bara vara.
Eftersom hon vaknar tidigt och kan titta på TV länge på morgonen så passar jag på att plocka då istället eller mysa i soffan. Och just det, strunta i alla dom som har åsikter om barns tv-tittade och annat! Då ler jag och tänker för mig själv "du skulle inte klara en vecka i mina skor själv" och låter det vara. Vissa av mina vänner kallar in sina mammor varje dag de har sina egna barnveckor eller om mannen reser bort, det är ofta dom som säger sånt. Om du frigör tid genom att barnen tittar på TV, ja då får det vara så, om man kontrollerar VAD de ser, vad de spelar på telefonen etc.
Jag försöker "träna" min tjej på att mysa i soffan (det funkar bra, hon har en egen DVD-spelare som hon tittar på om jag vill titta eget program, annars läser jag tidningar, fredagsmyser. Vi "tränar" också på att leka själv, men som sagt, hon är en supersocial person. Jag kopplar också mentalt av behovet att kolla varje steg hon tar, och litar på henne. Hon klarar sig i vardagsrummet medan jag duschar i 5 minuter, jag vet det efter 2 år.
Tyvärr har jag inte så många konkreta tips men ett är att verkligen FRÅGA vänner om de kan tänka sig att passa tjejen en stund så jag får klippa mig/gå på föräldrarmöte/julfest på företaget etc. De flesta har faktiskt stor förståelse för din situation. Nu inser jag såklart att det är annorlunda med tre barm då kanske det är tuffare att fråga. Hur är din ekonomi, kan du betala en barnvakt en gång i veckan för några timmar så du kan göra dessa saker? Jag har en släkting som tar tjejen en förmiddag i helgen, och mentalt betyder det ALLT. Sova, gå ut själv, ta en kaffe, du behöver det!
Och så; tipset; det blir bättre sen från ovan är ett bra tips! Det är enorm skillnad på min egentid från när hon var spädbarm sen blev hon ett, sen blev hon två. Snart kommer de att ha lekkompisar de går hem till! Jag tänker också positivt och att jag måste ge 100% i några år, sen blir det enklare. Tänk på att du inte måste vara perfekt, superglad jämt, det är viktigare att ni har en bra relation och att du är mänsklig, du gör ett mycket tuffare jobb än de flesta och du är en supermamma!