Hur mycket ska jag lägga mig i??
Hej!
Vi är ofta hemma hos mina barns kusiner, det är 3 barn i åldrarna 2, 5 och 8 år.
Pojken som är 5 år får bete sig precis hursomhelst mot både syskonen, hans mamma
och även mot mina två döttrar på 8 och 10 år. Han har haft detta beteende sedan han var 2 år.
Häromdagen så fick dom ett nytt tv- spel som dom skulle turas om att spela, men redan efter
ett par minuter började han bråka med sin syster. Han tyckte att det var hans tur och började
därför slåss med sin syster, han drog henne i håret, boxade henne jättehårt och började sparka
på henne. Eftersom hans mamma ej var i rummet så tog jag bort honom och sade till honom bestämt
att han fick vänta tills hans syster var klar. 4 gånger fick jag slita bort honom från systern då han gav
sig på henne igen.
När hans mamma kom in så började han slå henne och nypas hårt, hon säger då
till honom att sluta men på ett väldigt snällt sätt, så han fortsätter. Jag iakttar henne och väntar på att
hon ska ta honom åt sidan och prata med honom men inget händer! Jag berättar vad han gjort mot
systern och hon gör ingenting!! Han fortsätter springa mellan systern och mamman och slåss, skriker,
nyps och sparkas. Mamman säger då: Ja, jag vet att du egentligen skulle spela när dina kusiner kom
och blänger på sin dotter. Dottern säger då att mamman lovat att hon skulle få köra klart banan, men mamman blänger igen, precis som om det är dotterns fel att pojken beter sig så illa.
När dottern är färdig så får pojken kontrollen till tv-spelet, men vägrar då spela utan står bara och
sparkar sin mamma och försöker nypas. Jag bestämmer mig då för att lägga mig i och säger till henne:
Tänker du verkligen låta honom spela när han gjort så här? Ta ifrån honom kontrollen och säg till honom
att han får gå till sitt rum. Hon ignorerar mig fullständigt och frågar honom med sin snällaste röst: Vilket spel ville du spela? Han fortsätter med sitt beteende och ger även sin syster en spark. Mamman fortsätter fråga honom vad han vill spela och än en gång så påpekar jag att han just sparkat sin syster. Hon bryr sig inte om vad jag säger eller att han precis sparkat sin storasyster. Till slut så börjar han spela. När sedan mina döttrar ska få prova spelet så förstör han för dom hela tiden genom att springa ivägen för tv-n och putta på dom, mamman sitter i soffan och kollar datorn och bryr sig inte om någonting han gör. Hon bryr sig inte att jag säger till honom att sluta. Han brukar nypa sin syster tills hon blöder men mamman reagerar INTE!!! Men om dottern gör något så blir det ett himla liv. Om han slår någon, så måste någon gjort något mot honom först, det är hennes inställning.
Han bet min dotter en gång så att hon började blöda, hon satt i soffan och tittade på tv då han kom fram och bet henne helt oprovocerat, hans mamma sa då att min dotter kanske hade gjort något tidigare under kvällen som gjorde att han bet henne!!!! Än om hon ser det hända framför henne så ursäktar hon alltid honom!!! Jag säger snart upp bekantskapen, men tycker synd om dottern för hon vill ju leka med sina kusiner, men ärligt så orkar jag inte längre. Hur mycket kan man lägga sig i? Det märks att hon blir sur på mig och hon säger att mina döttrar minsann inte är felfria. Om mina döttrar gör något fel så är jag där direkt och tillrättavisar dom, jag skulle ALDRIG försvara dom om dom gjort som pojken gjorde. Detta inlägg blev långt och det skulle kunna vara ännu längre men det får bli en annan gång. (Ps! Han har en pappa men han beter sig som mamman och säger lilla gubben hela tiden)