• Melis85

    HJÄLP

    Behöver hjälp min son är 5 år ska fylla 6 till sommaren. Nu ere så här att i 1 år tid har han kissat i sängen när han sover,och jag börjar verkligen bli orolig =(
    Har varit i kontakt med BVC och träffat en läkare där ifrån,men hon sa att vi ska gå med han på toan vatredje timme. men det hjälper ändå inte..VAD FINNS DET FÖR HJÄLP??? :(( orolig för hans skull!!!

  • Svar på tråden HJÄLP
  • BVC Sköterskan

    Hej!

    Det finns hjälp att få. Beroende på vad orsaken är att han kissar på sig, finns det olika varianter som passar. Den ena är larm-behandlig  och den andra är medicinsk behandling.

    Larmbehandlingen går ut på att man fäster en fuktkänslig sensor på barnets underkläder. När barnet kissar går en signal till larmet och barnet vaknar. Idén är att barnet undermedvetet skall koppla att kissa med att vakna, en så kallad betingad reflex. Denna behandling brukar dock ta ett antal veckor.

    Den medicinska behandlingen innebär att barnet får en tablett till kvällen, som består i det hormon som koncentrerar urinen på natten. Denna metod används då barnet helt enkelt producerar för lite av detta hormon.

    Båda är lika effektiva i slutändan, cirka 80 procent blir helt botade.

    Innan man börjar med någon av dessa behandlingar skall man, naturligtvis, vara medveten om orsaken till att han kissar på sig nattetid.

    Ta kontakt med läkaren igen, alternativt kontakta barnläkarmottagningen eller VC. Det är inte meningen att han skall gå på toaletten var tredje timme hela dygnet, även om man gärna skall göra det på dagtid.

    MVH Christine

     

Svar på tråden HJÄLP