• Grodans mamma

    ni som gjort insemination/IVF och fått barn

    Fick ni gå till socailkontoret och skriva på papper, som papporna får göra i ett heterosexuellt förhållande, om man inte är gifta?

  • Svar på tråden ni som gjort insemination/IVF och fått barn
  • Kronärtskocka

    Ja det fick vi göra. ( Vårt barn är tillverkat på klinik i Sverige, är barnet tillverkat genom heminsemination eller behandling utomlands fungerar det annorlunda.) Vi skrev på föräldraskapspapperen innan barnet var fött och det tog ca en månad innan jag blev juridisk förälder eftersom familjerätten inte kan skicka in papperen förrän de fått barnets personnummer vilket kan dröja ett tag efter förlossningen. Om man är gift eller ej spelar ingen roll (jmf med heterosexuella par där mannen automatiskt antas vara far om kvinnan får barn.)

  • Grodans mamma

    vi har gjort IVF på klinik i sverige. men kallar de en att skriva på papprena eller ska jag ringa någonstans?
    vi har 31 dagar kvar till BF..

  • Kronärtskocka

    I vår kommun kallar de kvinnor som fått barn utan att vara gifta ( antar att de då även kallar oss som är gifta med kvinnor eftersom den andra kvinnan inte automatiskt kan bli förälder) till en tid efter det att barnet har fötts, men det går också att ringa själv innan barnet är fött.

    Såg på din presentation att ni fåptt hjälp i Uppsala. Bor ni i Uppsala se här:
    www.uppsala.se/sv/Omsorgstod/Socialtjanst/Barn-ungdom-familj/Familjestod/Familjeratt/Faststallande-av-faderskap/

    Lycka till! Kul att ni är så nära BF nu även om jag antar att det känns länge...

  • Grodans mamma

    okej,tack för ditt svar! :=)


    vi gjorde försöken i uppsala men bor i katrineholm i sörmland.

Svar på tråden ni som gjort insemination/IVF och fått barn