hotande prematur i v23
ligger inlagd i uppsala pga hotande förtidsbörd. söker nu stöd av andra som varit i samma sits. jag r nu i v23+0.
TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2011-03-01 21:00
William föddes den 31/1 i v22+6.
ligger inlagd i uppsala pga hotande förtidsbörd. söker nu stöd av andra som varit i samma sits. jag r nu i v23+0.
lycka till!!!!!
Lycka till nu
En liten Novalee höll sig kvar till den 7:e innan hon 02:09 tittade ut med ETT SKRIK, hon andades själv men fick CPAP för lite extra hjälp :) 1350 gr 40 cm :)
Stark tjej som förmodligen blir av med CPAP redan imorgon :)
Hon har en liten infektion efter långdragen förlossning med infekterad livmoder, men infektionsvärdena har redan sjunkit :)
Hon har börjat processa mjölken nu så magen är snart igång säger dom.
Läkarna ser jätte positivt på allting :)
Jag har precis fått byta på henne för första gången och är lyckligare än få <3<3
Jätte grattis. Vilken stark tjej ni har.
Grattis!! Skönt att allt går bra!!
Grattis!
Hoppas allt rullar på fint :)
Tre dagar utan CPAP och goin strong =) Har gått upp efter nedgången och är nu tillbaka på födelsevikten. Har börjat titta omkring och suger och sväljer själv när jag lägger henne vid bröstet, dock väldigt lite än så länge men ändå =))
Sköter nästan allt själv nu, bara medicineringen som sköts av sköterskorna =)
Är så lycklig så jag spricker snart!
Så härligt att höra! Måste vara skönt att kunna ta hand om henne själv så mycket det bara går. Min bebbe är fortfarande kvar i magen men jag har fått ett ännu större tryck neråt de senaste dagarna- trots att jag ligger ner dygnet runt. Tror även att slempropen lossnat lite i taget. Hoppas så klart på att den vill stanna ett tag till, men blir väldigt upplyft och lugnad av att höra hur bra det trots allt kan gå. Kram till dig och lillan.