• Kaian

    Bra och rymlig famljebil

    Håller på å letar efter en rymlig familjebil till ett ca pris på 50000
    Nån som har nå bra förslag?
    Familjen ser ut som följande

    3 barn 0, 5 och 9
    2 småhundar
    2 dryga föräldrar.

    Så bagage utrymmet bör vara rejält så vagn och hundbur får plats.

  • Svar på tråden Bra och rymlig famljebil
  • Lunkis1

    Tänkte skriva Volvo men kändes som att ja ångrade mig lite där. Dock så skulle de nog gå. En Volvo V70 -01 har ja o sambon o vi har tvillingar

  • Potar

    Har samma familjemodell men utan hundar...och ingen bil för ändamålet. 
    Men en minibuss verkar ligga nära till hands. Funkar ju inte med vanlig hergårdsvagn.
    Spacewagon kanske? 

  • qwoxy

    Du får ju plats i en vanlig bil fortfarande, annars är det väl en chrysler grand voyager eller något i den stilen att rekommendera.

  • pappatillsally

    Det var väldigt mycket ni ska knöka in en 50 000 kronors-bil:). Har en Mondeo Kombi 2007, men köpte i början av året även en V70 2008, alltså den gamla karossen. Känns större än forden. Du kanske hittar en långmilare som verkar rimlig. Gärna med dragkrok så ni kan koppla på en släpvagn, då får du med familj och barnvagn;)

  • Ernst Hugo

    I den prisklassen om du skall ha en "vanlig bil" typ kombi så finns inget som slår en Mercedes E-klass kombi (w210 -96-02). Du får utrymme och slitstyrka till bra pris.

    Rostbenägna och värt att kolla så oljan i automatlådan är bytt då det var lite olika rek. från Stuttgart där.


    Come on katten - det svänger ju...
  • Ripper500
    Toomas skrev 2011-02-22 09:38:06 följande:
    Det finns billiga mini bussar som e rymliga för en billig peng Tex Crysler Voyager  är en välldigt rymligt
    familje bil

    Familjebuss är ju bäst för er antagligen.


    Chrysler är bara dyra, kör på Volksvagen eller ford! Väljer du ford ta med turbo men se till att den är servad, annars rasar den.

  • koovee

    Vi kör en Opel Vectra som jag är väldigt nöjd med. Riktigt stort lastutrymme för att vara en vanlig kombi, även stort insteg till baksätet (var bla därför populär som taxibil). Vi har dieseln i som snittar runt 0,48-0,52.

    Men visst kan väl kanske inte jämföras i utrymme med en buss med borttagna bakre baksäte...

  • Niofem

    Ser du till enbart utrymmen så är en Mondeo svårslagen så länge vi snackar personbilar. Avsevärt större än en V70 t.ex. men får kanske ändå svårt med trådskaparens behov.

    En underskattad "familjebuss" är Renault Espace.

Svar på tråden Bra och rymlig famljebil