Ingen som reagerat på fullmakten man ger försäkringsbolagen?
(Vet inte om det här hamnade i rätt kategori, men iallafall...)
Jag har nu suttit och tittat runt bland alla försäkringsbolag då jag reagerade över att "mitt" ville att jag skulle skriva på en fullmakt som ger bolaget rätt att plocka ut alla tänkbara journaler (från familjeläkare, sjukhus, psykolog samt naprapat), uppgiter från kommun och myndighet samt från arbetsgivare osv.
Det visade sig då att det inte bara är "mitt" bolag som vill ha den här fullmakten utan ALLA bolag. Vi började höra runt bland familj och vänner om de skrivit på något sådant, men ingen av dem är medvetna om att de gett sitt medgivande till detta.
Vi blev lite fundersamma varför ingen annan reagerat på detta, då försäkringsbolagen inte har samma sekretess och dessa journaler inte omfattas av sekretesslagen när de hamnar på försäkringsbolaget. Försäkringsbolagen kan även komma att ge denna känsliga information till tredje part och även arkivera detta trots att sökande e.v blivit nekad försäkring.
Hur tänker ni andra? Är det någon mer som reagerat?
Vi värnar om vår och våra barns integritet och detta är ett klart intrång enligt oss.
http://www.timander.se/fullmakt.htm
(läs detta om ni inte "tror" mig ang tredje part)
http://www.smer.gov.se/Bazment/167.aspx
(intressant inlägg)
http://www.folksam.se/dpublic/a0346.nsf/vLookUpFiles/s2228.pdf/$FILE/s2228.pdf
(se längst ner på sidan)
http://www.skandia.se/hem/Forsakringar/Halsodeklaration---vanliga-fragor/
(se ungefär mitten)
https://www.compricer.se/forsakring/barn/page/10_questions
(se mitten)