Någon som vet om Down syndrome är ärftligt??
Undrar ifall någon vet om Down Syndrome är ärftligt? Och är det är det, kollar man det då med fostervattensprov? eller bara UL?
Undrar ifall någon vet om Down Syndrome är ärftligt? Och är det är det, kollar man det då med fostervattensprov? eller bara UL?
Vad jag vet finns det två typer av downs syndrom, den ena är ärftlig och den andra är det ej. Och vad jag förstått är det den enda skillnaden.
om det är någon som är mer insatt så är även jag intresserad av att vet mer.
det är ca 2% av downs syndrom som är av den ärftliga typen, så det är bara en väldigt liten del.
Det borde väl gå att kolla din pojkvän om han nu bär på den ärftliga?
Min bror har 2 döttrar och den äldsta har Downs men inte den yngsta. Man kan ju alltid göra fostervattensprov men dr är lika underbara bägge tjejerna :)
Det finns 4 olika varianter av DS, finns att läsa här http://fub.se/fakta/orsakertillds/ och det är translokationstrisomi 21 som är ärftligt.
Fråga din killes föräldrar vad för sorts DS brodern har.
Vet de inte går det att kontroller med ett blodprov på honom (brodern alltså).
Om du är rädd för DS är de enda 100 % testet MKP eller FVP.
Min dotter har "vanlig" DS alltså trisomi 21 och orsaken till min dotter DS är att mitt ägg inte var riktigt som det skulle och därför delades det fel i könsdelningen som då gör att min dotter fick DS (trisomi 21).
Tusen tack för svaren och hjälpen :)
Tusen tack för all hjälp allesammans