
-
Du måste logga in för att rösta eller se resultatet av omröstningen.
-
Svar på tråden Släckte du lamporna igår?
-
Nä, var inte hemma och hade radion på och tänt i hallen för katternas skull :)
-
Jajjemän! Rödvin, ost och kex och bara sitta och prata med sambon med tända ljus i hela huset. Mysigt!
-
Vi släckte överallt, tände levande ljus i vardagsrummet, stängde tv:n
och spelade spel med ungarna. Jättemysigt -
Nej
-
Ja, datorn och TVn stängdes också av. Plus att vi handdiskade. Hehe
-
Nej, glömde av det!
Eller så sket jag bara i det...
-
Nej, vi glömde helt bort det
-
Vi släckte och hade stearinljus överallt,ungarna tycker det är supermysigt när vi gör det och spelar spel.
-
Gick och la oss vid den tiden (skulle upp 4 idag) så släkte ner.
-
Näe, var dels inte hemma, dels känns det som att det är för folk som vill ha duktighetspoäng. Speciellt dom som kände sig tvugna att tala om det på t ex facebook.
-
Reverse, hade alla lamporna i lägenheten på när jag inte ens var hemma.
Förespråkar hellre en köttfri värld. -
Håller med! Störde mig grymt mycket på folk som skröt via facebook samtidigt som dom berättade hur dåliga alla andra var som inte släckte!Em00 skrev 2011-03-27 14:44:31 följande:Näe, var dels inte hemma, dels känns det som att det är för folk som vill ha duktighetspoäng. Speciellt dom som kände sig tvugna att tala om det på t ex facebook.
En av dom som släckte och skröt över facebook pratade 20 minuter senare om ett jättebra tv-program som hon tittade på (ja, på tv:n) ;) hahah -
Nope kompencerade och hade allt avslaget och släckt hela natten istället.
Förbrukar inte så mycket el i vanliga fall så jag har inget dåligt samvete för det direkt! -
Varför i helvete skulle jag göra det, lever så energisnålt det bara går till vardags, vad annat göra med dom hutlösa energipriserna vi har. Så, om alla jävlar kunde göra som jag istället för att släcka ner under 60 minuter per år, så skulle vårat klot vara ett fan så mycket bättre ställe å leva på.
-
Em00 skrev 2011-03-27 14:44:31 följande:Näe, var dels inte hemma, dels känns det som att det är för folk som vill ha duktighetspoäng. Speciellt dom som kände sig tvugna att tala om det på t ex facebook.
-
Nej, hade missat att det var en sådan aktivitet.
Vi spar på energi hela vintern, har eluppvärmning, och har för det mesta bara haft ett element på för hela huset. Det står på bottenvåningen och värmen stiger till övervåningen automatiskt.
Visst, när det är -20 så är det kallt inne också, men man får pälsa på sig.
Och är det inte nedladdning på gång så stänger också barnen alltid av datorerna. De sitter i mörker framför datorn.
Aldrig att här går en disk- eller tvätt som inte är helt fullpackad.
Lågenergilampor överallt. Ugn och platta får alltid gå på eftervärme = man stänger av ugn och platta för att låta sista tillagningstiden ske på den värme som dröjer sig kvar.
Däremot var det ett kortare elavbrott i går, den 27:e, mitt på dagen.
Det är mycket ovanligt att vi har elavbrott här - har inte hänt på ett par år i alla fall.