För svart för att ha på ett bröllop?
Är denna klänning för svart för att ha på ett bröllop i sommar?? Vad tycker du??
På ett traditionellt kyrkbröllop med brudkrona och hela kitet tycker jag nog att den är väl svart. Vid en borgerlig vigsel, kanske lite mer avslappnad stil, inte så strikt klädkod, så kan den säkert funka. Hur är brudparet? Tror du att de vill ha det som på mormors bröllop eller vill de ha det lite mer enkelt och personligt?
Olika kulturer kan ju också spela in. Det där med att inte ha svart på bröllop är nog väldigt typiskt svenskt. Det verkar räcka med en dansk vigsel för att klänningarna ska gå betydligt mer i svart. Och på ett halvamerikanskt bröllop jag var på för några år sedan var alla svenska kvinnliga gäster klädda i färgglada/ljusa klänningar medan amerikanskorna ofta var svartklädda.
Tack för svar!
Klädkoden är kavaj, men i inbjudan står att det ska vara ett enkelt och mysigt bröllop.
Den är nyinkommen på KappAhl :)
Jag tycker personligen at den är väldigt fin och "passande", men vet att minst två av tre tjejkompisarna som gifter sig nu i sommar hade tagit illa upp för att den är för svart. Men de beror ju helt klart på brudparet, typen av bröllop och vad de ställt för krav på gästerna.. =)
TS! Jag såg varianten med vit botten på Kappahl idag! Jättetjusig klänning. Enligt etiketten är den svarta helt OK. De som tar illa vid sig av minsta gnutta svart är lite väl känsliga och har tyvärr inte "ettiketträtt". Ha en färgglad sjal/kavaj/finare kofta till, så kommer du att vara superstilig.
Min brudklänning var svart/vit, alla tyckte om den
Beror på bröllopet o klädkoden.
På mitt bröllop hade du gärna fått komma i den klänningen!
Jag gifte mig delvis i svart.
Tack för svar!
Klädkoden är kavaj, men i inbjudan står att det ska vara ett enkelt och mysigt bröllop.
Den är nyinkommen på KappAhl :)
Jag gick in o kikade på den i förstorad bild o gud så snygg den är!
En sån skulle jag vilja ha men den fanns tyvärr inte i min storlek....
Fin klänning och helt ok om man följer etikettreglerna.
Blir så förvånad över att det finns personer som skulle ta illa upp enbart av gästernas färgval på kläder. Konstigt för mig. På vårt brölopp var svart den dominerande färgen, uppskattningsvis var drygt en tredjedel helt svartklädda (inkl vi som brudpar) och flera andra gäster hade mycket svart på sig. De flesta vi känner och umgås med har mycket svarta kläder, speciellt festkläder. Känns konstigt att kräva att de skulle behöva köpa massor med nya kläder för enbart en fest, kläder som de mest sannolikt inte skulle använda vid andra tillfällen igen.
Det där med att undvika helsvart är för att inte det ska likna sorgklädsel.
Tycker inte denna klänning ger någon "begravningskänsla"
Den blir säkert jättebra.