• u77

    Ser du dig själv som genusmedveten kring dina barn?

    Dagens fråga i lokaltidningen.
    Vart ställer ni er?

    Omröstning
    Du måste logga in för att rösta eller se resultatet av omröstningen.
  • Svar på tråden Ser du dig själv som genusmedveten kring dina barn?
  • MrsB2011

    och fortfarande har jag inte ens fått veta här vad problemet är!?
    problemet är alltså inte färger, det är inte att ni vill sätta klänning på pojkar, och det handlar inte om vad man ska leka med!

    vad handlar det om egentligen? att ni vill ha uppmärksamhet?

  • bastardized
    MrsB2011 skrev 2011-04-07 11:11:57 följande:
    och fortfarande har jag inte ens fått veta här vad problemet är!?
    problemet är alltså inte färger, det är inte att ni vill sätta klänning på pojkar, och det handlar inte om vad man ska leka med!

    vad handlar det om egentligen? att ni vill ha uppmärksamhet?
    Det är en stark politisk agenda. skrapa på ytan och du skall finna Flört
  • Flickan och kråkan

    Ja, jag är medveten och försöker aktivt att inte falla ner i de värsta fällorna, men faller mer än jag önskar ändå......både medvetet och omedvetet....och som sagt troligtvis oftare än jag tror .

  • 201201232
    bastardized skrev 2011-04-07 11:08:11 följande:
    Jo men då får vi skala ner problemet lite, du påstår att min pojk är begränsad och då vill jag veta hur jag skall genusanpassa honom då han verkligen inte vill ha någon klänning på sej, jag lär honom att alla är lika värda osv osv .

    Forskningen pekar åt alla håll gällande hur mycket som är medfött resp inlärt och jag hävdar att jag baserar min teori på evolutionen och vetenskap och du på moderna mycket ifrågasatt vetenskap som många dessutom inte hävdar att man ens skall få kalla vetenskap då den inte uppfyller kriterierna på flera punkter.
    Jag tror att de vill att vi ska spara ut våra pojkars hår långt, locka det och sätta på rosa hellokittyklänningar med spetsvolanger så att de inte kan leka utan att bli dragna i håret eller fastna med kläderna. Dessutom ska vi ta bort alla aktiverande leksaker som rullar framåt och ersätta det med dockor som knappt har en rörlig led i benen och ett midjemått motsvarande 33 cm på en vuxen kvinna. 

     
  • Flickan och kråkan

    Men diskussionen handlar väl inte om klänningar, dockor och bilar? Jag har två pojkar som är väldigt olika INDIVIDER. Båda tycker att det är roligt att köra tåg och bilar (vilket jag älskade som barn också som flicka), att måla, att leka med pärlor, att läsa m.m.

    Min äldsta är inte den motoriska typen utan han gillar att klura ut hur saker och ting fungerar och att sortera och räkna.......och det är lika kul att ta isär en mobiltelefon som att trä pärlhalsband och att samla siffror och bokstäver som glittrande bokmärken med änglar. Han är inte alls intresserad av kläder, eller att klä ut sig. Han har aldrig velat testa en klänning, men heller aldrig velat testa ett par byxor. Det är liksom inget han bryr sig om mer än att han inte vill frysa och att det ska vara en färg han gillar - blå, grön och lila är hans favoriter. Det får gärna glittra och ha hjärtan och fjärilar på....liksom bilar (snälla varianter .

    Min yngsta är den "görande" typen och väldigt här och nu. Han vill cykla, klättra, springa, kasta boll. han gillar till skillnad från sin äldre bror att leka rollekar. Och han rolleker med allt - bilar, tåg, dockor, djur, städredskap etc. Favoritfärger - rött och gult.

    Hade det varit någon skillnad om de varit flickor?

  • Nintendo

    Medveten och medveten. Det kommer naturligt liksom.

    Jag själv har alltid legat lite "mitt emellan" könen. När jag var liten lekte jag både "flick- och pojklekar" och blev ibland lite utstött då jag inte riktigt passade in i vare sig i pojkgrupperna eller flickgrupperna." Jag kallades ofta för pojkflicka. Har också alltid klätt mig lite mer unisex.
    Iom detta blir det att jag automatiskt ger barnen alla sorters leksaker och klär dom oftast i unisexkläder (men även om de då och då blir "flickkläder" eller "pojkkläder").

    När vi leker pussas leksaksgubbarna både flickor och pojkar och familjen kan bestå både av en mamma och pappa eller två mammor/pappor och ibland även mamma, mamma, pappa, barn tex (vi är poly själva). Vi varierar oss mycket och struntar i vilka normer som råder i samhället.

  • jennie88
    Nintendo skrev 2011-04-07 11:45:02 följande:
    Medveten och medveten. Det kommer naturligt liksom.

    Jag själv har alltid legat lite "mitt emellan" könen. När jag var liten lekte jag både "flick- och pojklekar" och blev ibland lite utstött då jag inte riktigt passade in i vare sig i pojkgrupperna eller flickgrupperna." Jag kallades ofta för pojkflicka. Har också alltid klätt mig lite mer unisex.
    Iom detta blir det att jag automatiskt ger barnen alla sorters leksaker och klär dom oftast i unisexkläder (men även om de då och då blir "flickkläder" eller "pojkkläder").

    När vi leker pussas leksaksgubbarna både flickor och pojkar och familjen kan bestå både av en mamma och pappa eller två mammor/pappor och ibland även mamma, mamma, pappa, barn tex (vi är poly själva). Vi varierar oss mycket och struntar i vilka normer som råder i samhället.
    Och det är därför det är viktigt med genus! Hade alla barn behandlas utifrån individ och inte kön så hade du aldrig kallats för pojkflicka eller behövt känna att du inte "passade in". Då hade DU bara varit DU! 

    För mig är det också naturligt att det ska vara så här! Det är ju som att man skulle säga att svarta och vita ska behandlas på olika sett för att de ser olika ut! Hur kan det klassas som rasism men ingen tycker det här är diskriminerande?

    Om flickor och pojkar vore biologiskt olika, varför har då inte alltid "flickigt" och "pojkigt" upplevts på samma sätt genom historien?
    Varför finns ens ordet "pojkflicka"? De är väl också flickor på samma sätt som alla andra flickor?
    Varför behöver man tillrättavisa barn som inte följer normen? Det borde ju isåfall inte finnas dom som går utanför den...
  • bastardized

    Genustramset hör inte hemma i världens mest jämnställda land, dessa ickefrågor bör förpassas till papperskorgen där de hör hemma.

  • stresss

    Jag ser mig som genusmedveten, men jag har inte klänning på pojkar och undviker rosa på flickor... Dom får ugnefär samma utbud av leksaker, och skillnaden beror på personlighet och inte på kön, även om det till en del landar på ganska traditionella val.
    Jag anser mig medveten eftersom jag tänker på hur jag bemöter dom, att det inte ska vara könsstereotypt, men det är inte heller så att jag gör tvärtom, bara för att det ska vara så. jag pratar med barnen om olika normer, och hur man ska ställa sig till dom.
    Vi pratar om könsroller, jag strävar inte efter att uppfostra könsneutralt, men däremot att vara medveten, att lyfta frågan, både med mig själv och direkt med barnen.

  • debattören

    Självklart är jag genusmedveten. Jag skulle aldrig uppmuntra mina barn att inte tänka själva och att "rätta in sig i ledet". Könsroller/könsnormer är alltid av ondo och jag kommer så länge jag lever aktivt arbeta för att mina barn (och andras barn också förresten) ska veta att de inte behöver känna sig begränsade och/eller konstiga för att h*n inte är stereotyp. 

  • Disco

    Min lillekille älskar att vara på dagis "lillebo" där de har vagnar, dockor, säng, bokhylla, bord stolar spis, allt i barnstorlek. Där stormtrivs han. han älskar att vara med ocj göra maten hemma, och går alltid två decimeter före mig med sin egna dammsugare och sedan med sin Wiledamopp. Inte tycker jag att detta är Tjejlekar, förhoppningsvis flyttar han hemifrån nångång och kan då ta hand om sitt hem. lika mycket älskar han brottningslekar med storebrorsan, sparka fotboll och kasta bollar, spela innebandy och ja allt med bollar helt enkelt.  Den store är mer pysslig och tycker om vackra saker, pärlor, smålego, sortera, skriva rita, måla och pyssla...Jag klär dem i funktionella kläder, mycket mjukisbyxor och tshirt....Hade nog klätt en tjej i samma på grund av att jag själv aldrig gillat kjolar och klänningar, eländiga strumpbyxor och rosetter....Ser inget praktiskt i detta alls....Först som vuxen jag tycker om att ha kjol eller dyl.
    Men de älskar båda att leka med bilar, briotåg etc Och jag uppmuntrar dema tt leka med sådant de själva tycker om istälelt för att tivnga på dem rosa Hellokitty klistermärken...., vilket hade vart ok om de själva ger anspråk på att de VILL ha sådana....

Svar på tråden Ser du dig själv som genusmedveten kring dina barn?