• Boonga

    Att stoppa upp pungkulorna i buken

    Kanske en urologfråga, men jag antar att sexologer kan grundläggande könsanatomi.

    Visst går det att peta upp testiklarna i små fickor i buken precis ovanför penis, istället för att låta de hänga fritt i pungsäcken? Jag vet ju själv att det går eftersom jag gör det ganska ofta, men en medlem här på FL tror inte att jag talar sanning.

    Annars är ju pungkulorna i vägen när man tejpar penis upp mellan skinkorna. Jag tycker det här borde tillhöra allmänkunskapen!

  • Svar på tråden Att stoppa upp pungkulorna i buken
  • sexologen

    Hej!
    Att det går för vissa män att peta upp pungkulorna i buken stämmer, men det går inte för alla. Att det fungerar för dig och många med dig är att det hos vissa män finns en liten passage som de kan åka upp i. Passagen är från början till för att testiklarna ska kunna vandra från buken ner i pungen, vilket sker under senare delen av fosterstadiet alltså innan födseln. När testiklarna har vandrat klart försvinner oftast denna passage, men hos vissa män såsom hos dig, finns den alltså kvar.

    Hälsningar
    Sara

Svar på tråden Att stoppa upp pungkulorna i buken