Vad göra med skolkande tonåring?
Tonåringen här hemma har alltid haft lite svårt för detta med skola. Allt ska ske på hennes vilkor, och bli som hon vill. Vill hon inget ja då struntar hon i det. Hon käftar upp sig mot lärarna, allmänt dryg, kaxig och otrevlig. Hon skolkar några gånger per månad. Har rejält med ogilti frånvaro, hon gått till skolan men struntat i att gå på lektionen. Hon följer inte med sina kamrater och äter, följer inte ens med utan sitter för sig själv någonstans.
När man frågat henne varför hon inte gått på lektionen så säger hon bara att hon inte vet till sin pappa. Utan hon bara stuntar i att gå och sitter och "hänger" för sig själv någon stans, och detta med en lektion och lärare hon faktiskt inte har något emot. Det finns lärare hon hatar för att dom är äckliga(fula) och lärare hon gillar (följer normen och är snälla mot henne, dvs låter henne göra som hon vill i stort sett). Så fort hon inte kan köra med henne lärare utan läraren ser igenom henne så hatar hon läraren.
Denna tjej är van vid som sagt att få vad hon vill. Jag tror nog hon aldrig fått ta ett straff eller konsikvens av att hon skolkar och är så dryg i skolan. Föräldrarna har mer eller mindre låtit henne hållas. Skäller på henne, pratat med henne, men hon skiter ju i vad de säger för det blir ju inte bättre. Snarare har det blivit värre.
Vad gör man åt sådant här beteende? Vi har pratat med henne om det är något osv, men det har inte framkommit något om varför hon beter sig så här. Bortsett från att hon hatar skolan, hatar att leva ett svensson liv. Som tur är var föräldrarna och tjejen på första mötet på BUP. Jag har försökt få till detta länge men äntligen får vi hjälp. Nästa år så kommer kan hon inte hålla på och skolka så och bete sig så här längre i skolan, så jag hoppas att med BUPs hjälp så ska vi kunna få ordning på varför hon beter sig så och mår hon bra men beter sig så ändå. Ja då får ju föräldrarna(vi verkligen sätta ner foten på att så kan man inte hålla på.
Hur gör ni med era tonåringar som också skolkar, struntar i skolan? Hur pass hård ska man vara, straff, konsikvenser osv?