IVF- Gå över tiden
Någon som vet om man får gå över tiden när man har gjort ivf?
Någon som vet om man får gå över tiden när man har gjort ivf?
Ja det får man men har man försökt i mer än om det var 3 eller 4 år så får man igångsättning efter en vecka.
Ok o det gäller alla landsting?
Min BM sa 2 veckor då höll jag på o smälla av, det är ju för länge?
Varför ska man ha försökt flera år för det? Vad har det med saken att göra?
Till mig sade dem (KS i solna) att man som IVF:are får gå över max en vecka och jag fick datum för igångsättning (första försöket så inte försökt länge innan). Motiveringen är att de vet när bebis blev till och att moderkakan börjar försämras mot slutet. Nu kom sonen 8 dgr för tidigt ändå, så blev inte aktuellt. Gravid nu igen och de har sagt samma sak, max en vecka. Men har hört om andra IVF:are som fått gå över mer, så det verkar vara olika i olika landsting.
Ja IVF räknas numera som en vanlig grav. Jag gick över 12 dagar med min IVF-son. Det var dryyyyygt. Olika landsting har olika regler, men normalt är väl två veckor.
Till mig har de inte sagt något men en jobbarkompis som fick sitt andra IVF-barn för ca 1 år sedan berättade att som IVFare så sätts man igång 41+0 och inte 42+0 som vid "vanliga" graviditeter. Om nu detta är en generell regel som gäller över hela Sverige eller inte har jag ingen aning om tyvärr. Har 10 veckor kvar själv och sticker än så länge huvudet i sanden för allt som har med förlossningen att göra
Ja där ser man..så sa de till mig (Gävleborg) Det var just det orsaken ..konstigt det där men så är det alltid tycker jag mellan olika landsting! Alla säger så olika hela tiden så man blir förvirrad. Nåja det bästa är att fråga de som man tillhör vad som gäller för en själv
Födde i oktober 2010 efter IVF och gick 20 dagar över tiden. Jag bad om igångsättning då, men hade jag inte gjort det så hade det dröjt ytterligare två dagar innan de hade satt igång mig.
För att vara helt säker på att inget går fel kommer jag att kräva igångsättning senast efter en vecka o kommer inte att vika mig en tum!!! Tar inga risker här för har hört som Vickan säger att moderkakan börjar kraftigt försämras då!
Jag vet inte vad som gäller här i Finland men jag kommer nog också att kräva igångsättning efter en vecka just pga att de vet exakt när bebisen blivit till. Man vill ju inte riskera nåt!!
Tänkte bara uppdatera =) Så länge moderkakan fungerar som den skall så lägger de inte igång ivf graviditeter här i Finland. Pratade med min läkare. Har idag bf + 5dagar och kommer att behandlas som vilken graviditet som helst. Känns lite dumt men man skulle ju vilja att kroppen skulle sköta sig som den borde.
Så vi får se hur det blir!